Между 16 и 18% е намалял броят на семействата, които желаят да осиновяват деца. Това каза д-р Ирина Тодорова, преподавател по социология и социална работа, по време на дискусия във връзка с промените в Семейния кодекс, инициирана от Мая Манолова, предаде Фокус.
По думите ѝ САЩ, Канада, Италия, Германия, Испания и Франция са държавите, в които най-често се осиновяват български деца. Данните показват, че с всяка година относителният дял на осиновяванията намалява.Според Тодорова международните изследвания показват, че от 1950 година насам се наблюдават тенденции на отдръпване на хората от родителстването по принцип.
„Намаляват броят на децата в семействата и необходимостта изобщо да се полагат грижи за деца. Много семейства вече отказват да заместят нероденото в семейството дете с осиновено”, обясни Тодорова. По думите ѝ развиват се алтернативи, които дават възможност на всички семейства, които не могат да имат деца по обичайния начин да го направят по друг – усъвършенстват се процедурите по ин витро и сурогатно майчинство. Тя обясни, че през 2015 година над 35 хиляди деца са родени от сурогатни майки.
„Наблюдава се тенденция на пренасочване на кандидат-осиновителите към други възможности за това те да имат биологично свои деца”, обясни тя. По думите ѝ същевременно се наблюдава тенденция на намаляване на броя на децата, вписвани за осиновяване, но не във всички страни. „България е в списъка на страните, в които този брой нараства”, каза д-р Ирина Тодорова. Според нея социалната политика в света се развива в подкрепа на биологичните семейства, а България в това отношение изостава.
trud.bg
Четете още Процедурата за осиновяване ще бъде ускорена след промени в Семейния кодекс
Коментари