IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
България
19:30 | 1 март 2017
Обновен: 04:50 | 18 май 2024

80% от чуждите туристи посещават културно-исторически обекти у нас

Министърът на туризма припомни за значението на музеите

По материала работи: Борис Проданов
80% от чуждите туристи посещават културно-исторически обекти у нас

Над 80% от туристите, посещаващи страната ни, разглеждат културно-исторически обекти. Това каза министърът на туризма Стела Балтова, която изнесе открит урок за културния туризъм и българските символи пред учениците и преподавателите в Софийската професионална гимназия по туризъм. Балтова посочи, че с над 40-те си хиляди разкрити недвижими артефакта България е трета в Европа след Италия и Гърция, а в списъците на ЮНЕСКО на материалното и нематериално световно наследство са включени 14 родни обекта. 

 

Министърът на туризма припомни и значението на музеите за привличане на повече туристи към българските региони. Сред тях има институции с уникални експонати като например Музея на киселото мляко, Музея на розата в Казанлък, Музея на солта и др. Близо 90% от японските туристи в България идват специално за празниците на розата в Карлово и Казанлък и непосредствено се включват в тях, посочи Балтова. „В сувенирните магазини мартеници вече се продават не само за Първи март, но и през другите месеци, защото са много търсени от нашите гости“, подчерта министърът, цитиран от Труд. Тя припомни, че Баба Марта е уникален за българите празник, който не съществува в такъв мащаб по света. Той не само ознаменува края на зимата, но ни прави уникални, различни, интересни като народ и страна. „Много са символите, легендите, митовете, преданията, които стават „мотор“ за насърчаването на българския туризъм. Той не се ограничава вече само до морската и ски почивката, а е много по-разнообразен. Планини и морета има навсякъде, но традициите ни отличават като нация и ни правят идентични“, каза Балтова. 

 

Тя акцентира, че България има изключително богат фолклорен календар, от който произтичат много интересни събития за българската туристическа индустрия. В него са включени много традиции и обичаи, чрез които туристът може да се докосне до българския бит и култура – от Сурва (Васильовден) до Коледа.

 Actualno.com

Коментари

Новини Варна