Няма опасност от спиране на европарите до 2020 г.

Благодарение на Структурните и Кохезионния фондове за предишния програмен период са реализирани са 35% по-високи нива на инвестиции във фирмите

Няма опасност от спиране на европарите до 2020 г.

 

Няма да има спиране на фондове въпреки дискусиите за Европа на различни скорости. Многогодишната финансова рамка вече е одобрена до 2020 г. Това каза вицепремиерът по европейските фондове Малина Крумова, цитирана от правителствената пресслужба. „Дебатът, който се води в момента, е изключително важен за бъдещето на Европа, важен е и за развитието на България”, отбеляза Крумова. Вицепремиерът допълни, че това е и добър повод за нас да определим каква е българската визия за развитие на страната през следващите 20-30 или 50 г.

 

Ако България си позволи да не участва в дебата при сценарий, в който Европа се развива на много скорости, има опасност да остане в периферията, каза заместник министър-председателят, но подчерта, че това е само хипотеза. „Всичко зависи от нас - от гражданите, от институциите на България. Дори и при сценарий, в който Европа се развива на много скорости, ние можем да бъдем активни участници в процесите по задълбочаване на сътрудничеството в Европа”, посочи вицепремиерът.

 

Малина Крумова открои, че създаването на благоприятна бизнес среда е ключов приоритет за страната ни и предпоставка за развитието на устойчив икономически растеж. По думите й в последните години България се превръща в уверен и сигурен иноватор и високотехнологичен хъб за предприемачество в Югоизточна Европа. България е страната с едни от най-ниските данъци, производствени разходи и разходи за стартиране на бизнес в Европа, добра възвръщаемост на капитала и изпреварващ ръст на износа спрямо световния.

 

Благодарение на Структурните и Кохезионния фондове за предишния програмен период са реализирани са 35% по-високи нива на инвестиции във фирмите, 20% нарастване на производителността и 11% на приходите, 4% по-голяма печалба за предприятията, отчете Крумова. Според нея има още доста предизвикателства, които страната ни трябва да преодолее, за да създадем конкурентна предприемаческа среда. Това са ниската производителност и иновативност на предприятията, високата енергоемкост на производството, недостигът на квалифицирани кадри, липсата на оборотен капитал, посочи още вицепремиерът по европейските фондове.

 

 

 

Коментари

България
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата