Цачев: Няма да има сътресения на облигационния и валутния пазар

Суровините са секторът, който ще направи най-големите печалби през следващите 3 години, коментира Цветослав Цачев, гл. инв. консултант в ЕЛАНА Трейдинг

Цачев: Няма да има сътресения на облигационния и валутния пазар

През 2016 по-скоро ще видим основните тенденции на 2015, да се повторят. Това каза Цветослав Цачев, гл. инв. консултант в ЕЛАНА Трейдинг в предаването InvestBook на Bloomberg TV Bulgaria. Цачев все пак прогнозира "някои промени в сектора на суровините". Причината е, че цените спадат, заради кризата на добивите.

"В основата на този спад на металите и петрола е едно икономическо забавяне, но не и като при истинска икономическа криза. Малцина очакват повторение на събитията от 2008-2009 година, които доведоха до изключителен икономически стрес", каза Цачев.

"Не смятам, че ще видим подобен силен спад на суровините. По-скоро ще си мислим къде са нивата за инвестиране. Суровините са секторът, който ще направи най-големите печалби през следващите 3 години. Дали ще стартира март месец или в края на 2016 година, това никой не може да каже".

По думите на специалиста, в средносрочен период можем да говорим за възвръщане към нормалната работа в Азия, за възстановяване на европейската икономика, дори за ускоряване на растежа в страни, като Русия и Бразилия, тъй като другата важна тенденция, поскъпването на долара, няма да се запази и това ще се отрази позитивно на тези икономики през следващите 2 години.

"Облигационният пазар ще е интересен, но не притеснителен. Нивата на доходност бързо ще се установят на нива които да отговарят на новата нормална ситуация“ на лихвени нива около 2%".

Финансовият сектор в САЩ също ще бъде печеливш, прогнозира Цачев, а в Европа - индустрията, "но по-скоро леката промишленост, а не тежкото машиностроене". Технологичните компании в Европа ще продължат да се развиват добре.

Няма да има сътресения, нито на облигационния, нито на валутния пазар, категоричен бе експертът.

Чуйте още във ВИДЕОТО

bloombergtv.bg

Коментари

Икономика
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата