IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Икономика
09:27 | 18 май 2016
Обновен: 11:05 | 24 април 2024

България ще спечели от Трансадриатическия газопровод

Според руско издание Гърция е най-печеливша от проекта

По материала работи: Слав Велев
България ще спечели от Трансадриатическия газопровод

България е сред страните, които печелят от Трансадриатическия газопровод (ТАП) /Trans Adriatic Pipeline (ТАР)/ наред с Гърция, Албания и Италия, пише руският електронен в. "Взгляд" в коментар за вчерашното официално откриване на строежа.

София "се радва на проекта", тъй като е изградила вече първата фаза от интерконектора "Гърция-България", обяснява мрежовото издание. "Взгляд" цитира министъра на енергетиката Теменужка Петкова, заявила, че сред основните приоритети на българското правителство е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ, по-специално "реализацията именно на интерконектора с Гърция".

Албания също получава изгода - до момента страната бе изолирана от енергийните мрежи на ЕС, но благодарение на ТАП ще може да се влее в регионалната енергийна мрежа. Там се очакват и приходи от близо един милиард евро като преки чуждестранни инвестиции, нови работни места и др.

Най-много обаче ще спечели, естествено, Гърция, чийто премиер Алексис Ципрас с право заяви, че ТАП означава нова ера за страната му. Гърция не само получава наред с Италия достъп до запасите от каспийски газ - тръбата я прави енергиен възел за региона. Ципрас очаква 1,5 милиарда евро инвестиции за страната си; Гърция днес е в криза и за нея това са огромни пари. Гръцки фирми ще бъдат включени в строежа и 8000 души ще получат работа, обяснява "Взгляд".

"Но колкото и да се перчи Марош Шефчович", зам.-председател на Европейската комисия и комисар по въпросите на енергийния съюз, "с помощта на тази тръба и на азербайджанския газ Европа не ще може да се откаже от руския газ", твърди електронният вестник. 

Според руския експерт Константин Симонов, цитиран в статията, проектът "много изостава от графика и май отива вече отвъд 2020 г." въпреки първоначално обявения срок за приключване - 2018 г., продължен после до 2019-а. "С оглед общата икономическа ситуация мисля, че на практика азербайджанският газ ще стигне до Европа най-рано през 2022 г.", казва специалистът.

По думите му, руският "Газпром" може да не изгуби пазарния си дял в Италия, купуваща много гориво от различни страни - "всичко зависи от ценовата политика". Освен това Азербайджан ще доставя чрез ТАП само 10 милиарда кубика газ, а миналата година Русия достави в Европа почти 160 милиарда кубика, затова азербайджанското гориво не може да се отрази сериозно на европейския пазар, добавя "Взгляд".

БТА

Коментари

Новини Варна