С проекта на Закона за държавния бюджет за 2019 г. се предлага изваждането на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) от структурата на БАН, заедно с всички материални активи и разчетените за дейността му финансови средства, и преминаването му към министъра на образованието и науката от 1 януари 2019 г., съобщи БТА, цитирана от Дарик.
В проектобюджета за 2019 г. се посочва, че предложенията за промени в Закона за водите и Закона за чистотата на атмосферния въздух произтичат от предлаганото преобразуване на Националния институт по метеорология и хидрология от основно звено на Българската академия на науките в юридическо лице, чийто ръководител е разпоредител с бюджет към министъра на образованието и науката.
За осигуряване на дейността на НИМХ като национална хидрометеорологична служба на Република България и задълженията, които има по Закона за водите и Закона за чистотата на атмосферния въздух, е необходимо по-специфично разпределяне и определяне на бюджетните средства за обезпечаване на научно-приложната, оперативната и експертна дейност на института, което прави невъзможно определянето на бюджета му по общите правила на БАН за разпределение, съобразно научните му резултати.
Това налага изваждането му от структурата на БАН, заедно с всички материални активи и разчетените за дейността му финансови средства, и преминаването му към министъра на образованието и науката от 1 януари 2019 г.
Запазването на статута на НИМХ на научна организация е важно, тъй като постигнатата с годините симбиоза на научната и оперативната му дейност следва да се запази и развие, се посочва в проектобюджета за 2019 г.
НИМХ излиза от БАН с цялото си имущество на 1 януари 2019
23.10.2018 | 20:43 ч. Обновена: 22.06.2025 | 07:07 ч.
0

Новини
-
От днес варненецът Иван Иванов е №1 в световната ранглиста за юноши
-
Тъжна вест! Отиде си Турхан Расиев
-
Ясни часовете и съдиите за мачовете на Черно море с Истанбул Башакшехир
-
Малката потребителска кошница поскъпна със 7%
-
Хванаха за ден 25-има шофьори с алкохол или наркотици
-
Протестът на горските служители успя! Вдигат им заплатите със задна дата
-
Хороскоп за 14 юли 2025
-
Хороскоп за 15 юли 2025
-
Строежът на стадион "Варна" напредва (ВИДЕО)
-
Хванаха нови над 100 непълнолетни младежи по баровете и дискотеките във Варна
-
От четвъртък: Издават глобите за нарушения на пътя, заснети от тол камерите
-
Борисов: Арестът на кмета на Варна внесе "лъжичка катран" в най-успешната седмица за България
Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари