Все повече българи използват интернет като здравни потребители, за да събират информация за здравословното си състояние, съобщи за БТА проф. д-р Живка Винарова, д.м.н. от департамент "Здравеопазване и социална работа" на НБУ, която е единственият професор у нас, който работи в областта на "електронното здравеопазване".
В днешното време на дистанционно информиране по теми за здравето като цел и като ценност - ролята и позициите на здравно заинтересуваните е много променена. Те вече са активни "търсачи" и "събирачи" на здравна и дори на медицинска информация чрез виртуалното пространство, коментира проф. Винарова.
Според нея подобна активна социална роля е типична за модерната здравна култура по света - хората сами избират да живеят здравословно, независимо от здравните неравенства.
Терминът Е-пациент обхваща както тези, които търсят онлайн сведения за собствените си заболявания, така и
самообучаващите се по избрани от тях други здравни теми, уточни проф. Винарова. Според проучването на нейния екип Е-пациентите описват два важни лични ефекта от онлайн консултациите - свободният достъп до здравна информация (професионална и непрофесионална) или услуги, както и променените взаимоотношения с лекуващите ги лекари.
В изследването на екипа на проф. Винарова на въпроси като: "Търсите ли информация в интернет относно последното си оплакване" - положително са отговорили 57 на сто от анкетираните. Хората, които търсят медицински данни за собственото си здраве в мрежата са 85 на сто, като от тях близо половината намират интересуващата ги информация в пациентски форуми.
Около 80 на сто от анкетираните са отговорили, че мненията и препоръките, намерени в интернет, съвпадат с тези на медицинския специалист.
Около една четвърт от анкетираните намират данни за здравословните си проблеми предимно в потребителски медицински и здравни сайтове, около 15 на сто се информират по здравни проблеми от пациентски портали, а други 4 на сто ползват дори интерактивни видео-инструкции, за да си помогнат сами в решаването на някакъв медицински казус.
Според проф. Винарова тези резултати потвърждават все повече променящите се пациентски нагласи за инвестиции, грижи и управление на собственото здраве на българите, базирано на компетенции, придобити в интернет.
По данни в интернет-пространството - през миналата година около 174 млн. потребители на "Гугъл" са
потърсили някакъв вид здравна информация в мрежата, пише dnes.bg. От тях преки потребители на здравна информация са били около половин милион души, а около 140 000 потребители на виртуалното пространство вече са се формирали като "пристрастени" Е-пациенти.
Все повече се грижим за здравето си по интернет
Все повече се грижим за здравето си по интернет
11.01.2014 | 08:57 ч. Обновена: 21.06.2025 | 07:37 ч.
0

Все повече се грижим за здравето си по интернет
Новини
-
Защо повечето коли вдигат само 250 км/ч?
-
Юли носи романтика и изненади: Любовен хороскоп за месеца
-
Euro 7 вдига цените на колите с до 15%
-
Оставиха в ареста мъж, спипан с 4 кила кокаин в Силистра
-
Тревожно! Всеки пети вид пеперуда в България е застрашен от изчезване
-
Оставиха във варненския арест обвинен за участие в престъпна група
-
Заведения превзеха центъра на Варна, сами определяли заетата площ (СНИМКИ)
-
Месечен хороскоп за юли 2025
-
Хороскоп за 1 юли 2025
-
Линейки и полиция летят по пътя Бургас-Варна (ВИДЕО)
-
Закопчаха младеж, отарашил автомобил във "Владиславово"
-
На много хора им става лошо в електромобил! Учените имат обяснение
Общество
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари