Хората в България вероятно ще дадат днес различна оценка на прехода и това е обяснимо. Преходът през последните 25 години почти няма ярки защитници.
Рухването на комунизма у нас и приобщаването на страната ни към новия цивилизационен модел е огромен исторически успех на България.
Това заяви президентът в периода 1997-2002 г. Петър Стоянов на пресконференция по повод Инициативата "25 години свободна България", предаде БГНЕС.
"На тази инициатива не й отива казионната реторика, нито високия патос, защото това не съвпада с оценката на не малка част от българите за прехода.
Стоянов заяви, че хората в България вероятно ще дадат днес различна оценка на прехода и това е обяснимо.
"По-възрастните сигурно са разделени на два лагера. В единия смятат, че комунизмът е бил по-добра система на живеене, заради сигурността, реда и липсата на безработица.
Във втория ще си спомнят липса на свобода на словото, концлагерите, липсата на свобода като цяло, които правиха живота на българите унизителен", каза той.
Според него проблемът с прехода е, че във вида, в който се е развил през последните 25 години, той почти няма ярки защитници.
Тези, които бяха тясно свързани с комунистическия режим са недоволни от прехода, защото смятат, че той е направен от лошите седесари, които са докарали България до това дередже, каза Стоянов.
Той добави, че обратно, хората, които са били възпитани в антикомунистическо мислене имат свое основание да бъдат недоволни от прехода, защото смятат, че той е извършен от хората, които строяха комунизма преди 89-та година.
Петър Стоянов бе категоричен, че човечеството върви напред, благодарение на онези, които са свободни по дух, предприемчиви, мечтатели, в известен смисъл фантазьори.
"Днешните оценки за прехода, колкото и да са противоречиви, колкото и да се инспирира в голяма част от българските медии посткомунистическа носталгия, след още 25 години бъдещите поколения със сигурност ще оценят това, което правим днес", каза в заключение Петър Стоянов.
Коментари