IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 27°
Политика
14:15 | 19 ноември 2021
Обновен: 04:00 | 17 юни 2024

Какво остана след дебата Радев - Герджиков

Ясно се очертаха различията

По материала работи: Ставри Таргов
Какво остана след дебата Радев - Герджиков

В студиото на "Денят започва"  по БНТ социологът Боряна Димитрова определи дебатът Радев-Герджиков като много важен, особено за хората, които искат да гласуват информирано, за да видят позицията на основните кандидати.

Тя коментира още, че ясно са се видели различията. Според Първан Симеонов сблъсъкът между двамата кандидат-президенти е минал почти без грешки от тяхна страна.

Боряна Димитрова заяви, че би било добре, ако е имало три дебата по основните теми.

"Позициите бяха изнесени пред публика, но много от тях можеха да бъдат доразвити. Колкото не правим дебати, толкова повече се губи желанието на хората да влизат в детайли, а да гласуват на базата на клишета. Важно е, когато говорим за слаба избирателна активност и липса на граждански интерес, трябва да знаем, че те се събуждат и с такива форми", уточни Димитрова.

Тя заяви, че всеки един от кандидатите е останал в територията, в която се чувства най-сигурен, там, където е показал своите линии, в които ще върви.

"Видяхме и неща, по които има много ясни разграничения. Видяхме и противопоставяне от декларираните желания на Румен Радев и това, което поднася като визия", допълни Димитрова и даде два примера:

"Радев каза, че в основа на проекта на Конституцията са гражданските права. Много важно гражданско право обаче е правото на хората да бъдат информирани освен всичко друго. В този смисъл не смятам, че е добре този проект за конституция да не бъде изнесен публично при положение, че го има от една година".

Анастас Герджиков изнася по-активно тезите, които са свързани с бъдещо управление, оценка на досегашното. Надали президентът толкова активно ще упражнява влияние върху управлението, ако няма служебни правителства.

Той изнесе един доста сериозен обсег от проблеми и теми, присъщи на изпълнителната власт, не на президентската. Но пък и показа тази широта от теми. Така че успяхме да видим сблъсък на позиции, въпреки че всеки остана на територията, на която се чувства най-сигурен", каза Димитрова.

Първан Симеонов коментира, че дебатът не е бил помпозен с начални експозета, а наистина е станала размяна на позиции.

"Почти нямаше грешки, имаше една и тя е, че Герджиков се опита да представи Радев като руски човек, който се сражава с Турция. Да направиш такова нещо само означава да направиш реклама на съперника си, защото и проруските сантименти в българското общество са сериозни, и подозрението, че Турция по някакъв начин участва в изборния процес в България, напоследък са сериозни.

Това е грешка само по една причина. Ахилесовата пета на Радев не е, че е руски човек в очите на българите, а че напоследък е по-скоро американски човек - т.е., че участва в проекта Триморие, в синхрон е с интересите на САЩ. Радев вчера получи идеална топка от Герджиков да се качи на вълната на проруските сантименти в българското общество.

Резултатът от този дебат в размяната на грешки е по-скоро негативен за Герджиков. Позитивното за Герджиков е, че той излезе като равен с равен. Показа, че може да е президент на България и вероятно ще смята, че резултатът от този дебат е равен, само че равен резултат не го устройва.

Балотажът няма да е лесен за Радев, но след този дебат той по-скоро влиза като фаворит", каза Първан Симеонов, цитиран от БНТ.

Коментари

Новини Варна