IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Политика
15:00 | 27 януари 2022
Обновен: 00:57 | 21 април 2024

Кирил Петков: Прокуратурата не работи добре

Иван Гешев: Трябва по-сериозен евромониторинг за България

По материала работи: Ставри Таргов
Кирил Петков: Прокуратурата не работи добре

Министър-председателят Кирил Петков участва днес в Брюксел в засeдaние на групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент. В заседанието взеха участие и министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на културата Атанас Атанасов.

Премиерът представи пред членовете на групата приоритетите на правителството по отношение на борбата с корупцията и на върховенството на закона. Кирил Петков потвърди решимостта на ръководения от него кабинет реформите в тези сфери да се взимат прозрачно, а резултатите от тях да бъдат ясни и бързи. 

Целта на Министерския съвет е съдебната реформа да се направи така, че да бъде изкоренена практиката „хора над закона“. Това ще бъде направено не само заради очакванията на европейските партньори, но и в интерес на българските граждани. След края на заседанието, министър-председателят заяви пред български журналисти, че е зареден с оптимизъм, защото европейските ни партньори са убедени в желанието на българския кабинет да се справи решително с корупцията. 

Министър-председателят сподели, че европейските партньори няма как да бъдат излъгани за качеството на правосъдието в страната ни. Затова кабинетът ще вложи максимални усилия в реформирането на прокуратурата.

Петков подчерта – в момента за всички е ясно, че прокуратурата не работи добре. Премиерът обяви също, че зад корупционните схеми в страната ни стоят малко на брой хора, но с огромно влияние. Но, за да бъдат те осъдени, ще трябва много работа и събирането на всички необходими доказателства.

„Засилен диалог с европейските институции и по-сериозен мониторинг“ е поискал пред евродепутати главният прокурор Иван Гешев. Той беше изслушан от мониторинговата група за наблюдение на демокрацията в Европейския парламент.

„Посланието ни е, че прокуратурата е изключително притеснена, че през последните месеци сериозно се заличава постигнатия напредък след приемането на България в ЕС по линия на върховенството на правото и правата на човека (…) Не се чувствам горд като българин да го кажа, но към момента аз и прокуратурата смятаме, че е нужен по-сериозен диалог с европейските институции, включително и по-сериозно наблюдение на България, включително по новия Механизъм за върховенство на закона“, обясни Гешев.

Този механизъм предвижда възможност за ограничаване на достъпа до еврофондове.

Той посочи, че анализът на прокуратурата на последните два парламентарни избора е показал „заобикаляне на закона“ и претърсвания без съдебно разрешение спрямо малцинствени групи и инвалиди, като има „нарушения, които може да съставляват престъпление“.

По думите му МВР се опитва „да иззема правомощия от съдебната власт“, а се нуждае от реформиране, подобно на съда.

„С бързи крачки вървим към престъпността в началото на 90-те години. Освен корупцията по високите етажи, която е хроничен проблем, в момента се възраждат десетки други проблеми, които мислехме, че сме забравили – телефонни измами, кражби, убийствата са през ден. Липсва взаимодействие между институциите, има опит за война със съдебната власт, а цената за това ще платят българските граждани“, обяви Иван Гешев.

По думите му съдебната реформа до момента винаги се е изразявала в опит „да завземеш определени позиции и да смениш определен човек“ и затова резултатите „винаги са били трагични и тъжни за съдебната система“.

Гешев отбеляза, че „България е поставена пред сериозна опасност за върховенството на правото, разделението на властите и правата на човека“. Репортер му напомни, че през юли 2019 г. беше заявил следното: „Не споделям виждането на, да ги наречем, десните екстремисти, че законодателната, изпълнителната и съдебната власт трябва да са разделени“. Гешев обясни, че институциите трябва да си взаимодействат, а не да има „китайски стени“ между тях.

В отговор на въпрос главният прокурор посочи, че по „Барселонагейт“ се чака информация от испанските власти и тогава ще има ново развитие по разследването.

Иван Гешев беше категоричен, че няма недекларирани имоти в чужбина и същото е положението и с жената до него.

Коментари

Новини Варна