IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Свят
16:55 | 2 декември 2014
Обновен: 07:28 | 18 април 2024

Русия се отказва от газова връзка с ЕС за сметка на Турция

Икономическите връзки на Русия с ЕС продължават да се влошават

По материала работи: Лиляна Трънкова
Русия се отказва от газова връзка с ЕС за сметка на Турция

Икономическите връзки на Русия с Европа продължават да се влошават на фона на продължаващата криза в Украйна, пишат Стивън Бирман, Иля Архипов и Елена Мазнева от "Блумбърг".
Трасето под Черно море щеше да осигури на руската компания Газпром по-пряк път за задоволяване на газовите нужди на континента. Европейският съюз се противопостави на този план, защото той би намалил възможностите за влияние на Украйна върху нейната съседка.
Президентът Владимир Путин се мъчи да не позволи Русия да изпадне в рецесия във време на поевтиняване на петрола и продължаващи санкции заради извършеното от страната анексиране на Крим. Вместо "Южен поток" Русия ще се съсредоточи върху доставяне на газ за Турция по различен тръбопровод през Черно море, каза вчера Путин след среща с турския си колега в Анкара.
Решението е "класически случай на размяна на енергиен достъп срещу политическо и икономическо сътрудничество", заяви Крис Уифър от консултантската фирма "Макро адвайзъри" в Москва.
"Путин очевидно се надява, че с разширяване на отношенията с Турция ще се компенсират по някакъв начин трудните търговски връзки с ЕС", каза той.
Решението гарантира, че тръбопроводите през Украйна ще продължат за имат съществено значение за енергийните доставки за Европа в идните години. ЕС поиска държавите членки да спрат изграждането на части от тръбопровода, свързващи Русия с България. Русия не може да започне да изгражда подводен тръбопровод и да спре при България, каза Путин след среща с турския президент Реджеп Таип Ердоган.

Ненужни разходи

"Проектът е закрит", заяви вчера пред репортери в Анкара шефът на Газпром Алексей Милер.
През последните три години Газпром похарчи 487,5 милиарда рубли (9,4 милиарда долара) за "Южен поток" и модернизиране на руските тръбопроводи, които щяха да го снабдяват, показват налични данни. Част от тази инфраструктура може да бъде използвана за отделна връзка към Турция.
Спирането на проекта може да спести на Газпром ненужни разходи, защото и без това има достатъчен капацитет за доставки за Европа, каза бившият анализатор на газовото министерство на някогашния Съветски съюз Михаил Корчемкин.
"Няма да има никакъв нов тръбопровод към Европа", каза Корчемкин, който е основател на фирмата "Ийст Юръпиън газ аналисис" в Малвърн, Пенсилвания. "В крайна сметка това може би не е най-лошата новина за компанията", заяви той.

 

Коментари

Новини Варна