Огромен ръст на мигрантите, опитващи се да достигнат Европейския съюз по алтернативен балкански маршрут. Това отчита най-новият доклад на Международната организация по миграция, цитиран от NOVA.
Тази година от Гърция мигрантите тръгват към Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина и влизат в Евросъюза през Хърватия.
Два пъти повече нелегални мигранти в сравнение с миналата година отчитат трите западнобалкански държави - 6 700 души.
Най-тежка е ситуацията в Босна и Херцеговина – там в момента се намират 4 хиляди желаещи да получат статут в съюза.
Повечето твърдят, че идват от Сирия, но има и мигранти от Ирак, Афганистан, Турция и Алжир.
А в Люксембург вътрешните министри на Европейския съюз се опитват да намерят изход от задънената улица, наречена "миграционна реформа". На Европейския съвет беше представено българското предложение за реформа на Дъблинския регламент.
Велика Кладуша е малко градче на босненско-хръвтската граница – последната спирка на мигрантите преди Европейския съюз. Местните чуват слухове, че други десетки хиляди като тях тепърва ще пристигнат.
И докато местните се опитват да се справят с прилива на чужденци, в Люксембург България се опитва да намери решение на блокираната от две години реформа на Дъблинския регламент - механизмът за получаване на бежански статут в Европейския съюз.
„Сега е моментът да успеем и да затворим регламента Дъблин и системата за убежище“, коментира Валентин Радев, министър на вътрешните работи.
Два са спорните моменти в българското предложение – първият е свързан с отговорността, която всяка държава носи, след като мигрант подаде молба за статут. София предлага 8 години, страните от Средиземноморието искат 2-годишен срок. Вторият тънък въпрос е преразпределянето. В нашето предложение няма задължителни квоти, но те трябва да бъдат заменени с финансова и експертна помощ. Големите противници на квотите са държавите от Вишеградската четворка. Заради разнопосочните мнения предолежаната от България реформа беше определена като обречена на неуспех.
Холандското, словашкото, малтийското и естонското председателство също се опитаха да договорят миграционна реформа. Ако и България не успее, топката остава в ръцете на председателя на Европейския съвет Доналд Туск при срещата на върха в Брюксел в края на юни.
Коментари