Тенденцията за лято с много дъждове, градушки и по-ниски температури у нас ще остане. Поне такава е прогнозата на германски учени.
Според тях екстремното време в Европа това лято е причинено от климатичните промени и няма изгледи скоро да се оправи. Предстоят още месеци с проливни дъждове на юг и необичайни жеги на север.
Лятото на 2018-а бележи рекордни аномалии на целия континент - тотопи и хлад в южна Европа, горски пожари и 40-градусови температури в европейския Север.
Но не само Европа е засегната от необичайни за сезона температури и стихии. В Япония бе регистриран исторически топлинен рекорд от 41,1 градуса по Целзий, пише "24 часа", цитиран от dnes.bg.
Според специалистите от Германския метеоролотичен институт всички тези аномалии могат да се обяснят само с климатичните промени на земята.
Месец май, например, бе най-топлият месец в историята на Германия, от 1881 година насам, когато започват метеорологичните наблюдения.
Април също е бил рекордно горещ. В Германия в момента има два пъти повече горещи дни, отколкото е нормално за тази ширина, потвърждават и учените от Потсдамския институт за изследване на климата.
На климатичните промени се дължат и проливните дъждове, и наводненията, бурите и ураганите - в други части на света. Няма изгледи в бъдеще времето да се успокои и да се върне към обичайните температури за сезона.
По-вероятно е да ни предстоят още проливни дъждове и градушки на юг, както и температури до 37 градуса на север, смятат учените.
Те предупредиха още в началото на юни, че ако не се ограничи драстично изхвърлянето на вредни газове в атмосферата, климатичните катастрофи ще продължат и ще стават все по-тежки и все по-чести.
Коментари