IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
08:55 | 5 юни 2019
Обновен: 11:33 | 12 май 2025

САЩ увеличават добива на стратегически полезни изкопаеми

Става дума главно за редките метали в електронните устройства

По материала работи: Пламен Янков
САЩ увеличават добива на стратегически полезни изкопаеми

Американското министерство на търговията препоръча в доклад спешни стъпки за увеличаване на националното производство на стратегически полезни изкопаеми, предупреждавайки, че спиране на доставките от Китай и Русия може да причини "значителни сътресения" в американските и чуждестранни снабдителски вериги, предаде Ройтерс, цитирана от dnes.bg.

 

Целта е да се гарантира снабдяването на страната със стратегически полезни изкопаеми и главно редки метали, които се използват във всички електронни устройства и достъпът до които Китай заплаши да ограничи, посочва Франс прес.

 

"Често не си даваме сметка за тези стратегически полезни изкопаеми, но без тях съвременният живот би бил невъзможен", отбеляза министърът на търговията Уилбър Рос, обявявайки, че федералното правителство "взема безпрецедентни мерки да гарантира, че САЩ няма да се окажат с отрязан достъп до тези жизненоважни суровини".


В доклада се изброяват 35 стратегически елемента, включително уран, титан и редките метали, за снабдяването си с които САЩ са особено зависими от други страни.

 

Докладът напомня, че при 14 от тези 35 елемента над 50 процента от годишното потребление на САЩ се осигурява от внос. Четиринайсет от елементите в списъка "САЩ изобщо не произвеждат и зависят изцяло от внос", подчертава документът.

 

"САЩ са силно зависими от чуждестранни източници на стратегически полезни изкопаеми и от чуждестранни снабдителски вериги, което поражда риск от стратегическа уязвимост на икономиката и военната сфера", отбелязва министерството.

 

Докладът препоръчва съчетание от краткосрочни мерки, като натрупването на запаси, и дългосрочни стъпки за ускоряване на проучванията, разработване и изграждане на нови мини, както и възстановяване на националните производствено-снабдителски вериги.


Той приканва също за по-тясно сътрудничество с ключови съюзници като Япония, Австралия и Европейския съюз.

 

Китай произвежда около 80 процента от редките метали на планетата - група от 17 ключови за модерните технологии елемента, използвани в смартфоните, плазмените екрани, електрическите автомобили, както и в ключови оръжейни системи.

 

Пекин припомни тази зависимост, при това не само на САЩ, на 22 май, когато китайският президент Си Цзинпин посети завод за преработка на тези стратегически материали. Това беше деликатно предупреждение, че Китай може да блокира износа.

Коментари

Новини Варна