Учени създадоха телескопични контактни лещи

Разработката е на екип от Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана

Учени създадоха телескопични контактни лещи

Екип от Швейцарския федерален технологичен институт в Лозана е разработил телескопични контактни лещи, пише New Scientist. Човекът, който ги носи може да променя увеличението с едно мигване. Лещите биха могли да са особено полезни за хора с макулна дегенерация - състояние, което води до постепенна загуба на централното зрение. Това е най-честата причина за зрителни увреждания във Великобритания и засяга милиони хора по целия свят, уточнява Фокус.
Твърдата контактна леща, създадена от швейцарските изследователи, покрива склерата - бялата част на окото и това ги прави по-големи от конвенционалните лещи. В нея има малки алуминиеви огледалца, подредени в пръстен около центъра. При преминаването на светлината, огледалцата я отразяват няколко пъти, като в резултат обектите се виждат 2.8 пъти по-големи, отколкото са.
Превключването между нормално и увеличено зрение става с помощта на електронни очила. При намигване с едното око в очилата се включва поляризиран филтър, който насочва светлината към телескопичната част на лещите. Намигване с другото око връща очилата към нормален режим на функциониране.

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата