“Европейският съюз е по-лош от Китай, просто по-малък. Той ни заплашва ужасно: бариери, мита, такси”, заяви Тръмп в четвъртък в Мачестър. Ню Хемпшир. “Те се отнасят с нас наистина лошо”.
Това едва ли е първият път, в който американският президент стига дотам с ЕС. Но данни на Евростат от петък не помогнаха на континента в случая с Тръмп, който вижда вариант с повече износ, отколкото внос, като печеливш.
Тръговският излишък на ЕС със Съединените щати възлиза на близо 75 млрд. евро (83 млрд. долара) за първата половина на 2019 г., или с над 11% повече спрямо година по-рано. Излишъкът на Германия до този момент е най-големият в блока.
Напреженитето около митата между САЩ и Китай поема по-голяма част от вината за скорошните сътресения на финансовите пазари, тъй като включва двете най-големи икономики в света. Трудно е да предположим допълнителният спад, който може да се очаква, ако и Европа бъде погълната от следващата търговска война на Тръмп.
Това, че Тръмп не отслабва реториката си по отношение на някои от най-големите съюзници на САЩ в Европа е важно по няколко причини:
- Британският премиер Борис Джонсън заяви, че е категоричен, че иска Великобритания да напусне ЕС на 31 октомври, ако е необходимо и без сделка - сценарий, за който икономистите твърдят, че ще засегне икономиката, наред с куп други неща, като търговията.
- Тръмп е в средата на шестмсечното отлагане на решението дали да наложи мита върху вноса на автомобили, което означава, че това решение може да бъде взето в средата на ноември. То почти сигурно ще предизвика отмъщение от Брюксел и вероятно ще тласне германската икономика по-близо до рецесията.
Всичко това предполага интересна среща на Лидерите на Г-7 следващия уикенд в Биариц, Франция. Миналогодишната среща на групата в Канада завърши насред търговската битка, когато търговският съветник на Белия дом Питър Наваро заключи, че има “специално място в ада” за канадския премиер Джъстин Трюдо. За този коментар Наваро след това се извини.
Преди срещата в Биариц Американското търговско представителство ще проведе среща в понеделник по повод спорния френски дигитален данък, насочен към големите технологични компании, като Apple, Amazon, Facebook, Google и ще засегне общо около 30 организации.
Въпреки че често критикува технологичните гиганти, Тръмп не е доволен от френския ход.
“Ако някой ще ги таксува, това трябва да е собствената им страна”, написа той през юли.
Четете още: Brexit без сделка ще донесе недостиг на храна, гориво и лекарства на Острова