Няколко проучвания показват, че мръсният въздух може да доведе до повече смъртни случаи от COVID-19. В много страни хората, които са развили заболявания заради мръсния въздух, са имали по-сериозни симптоми на актуалния коронавирус. Но експертите твърдят, че все още няма данни за директна връзка между двете.
"Ще направим карта на най-замърсените градове според данните, които имаме, за да можем да помогнем на тези държави да се подготвят по-добре за кризата", казва доктор Мария Нейра от Световната здравна организация.
Според данните от САЩ смъртността в щатите, в които има дори минимално замърсяване на въздуха, е по-висока с 15%.
"Моделите в смъртността от COVID-19 имитират моделите на гъстотата на населението и високата експозиция на вредни частици", гласи доклада на "Харвард". Тези частици, които са една трийста от диаметъра на косата, водят до сърдечни заболявания, както и респираторни инфекции и рак на белите дробове.
Изследването на "Харвард" все още не е прегледано от независими специалисти, но според Анет Питърс, директор на катедрата по епидемиология на Университета в Мюнхен, откритието им съвпада с по-ранните данни за хоспитализация и висока смъртност в следствие на пневмония.
"Това е едно от първите проучвания, които доказват нашето подозрение и хипотезата, че инфекцията от коронавирус може да се изостри заради замърсяване с прахови частици", каза Атег Питърс пред BBC.
"Надяваме се, че това ще помогне, за да се предотврати влошаването на качеството на въздуха, особено когато властите се опитват да облекчат правилата за замърсяване на фона на тази пандемия", казва авторът на доклада, проф. Франческа Доминичи.
Друго проучване в университета в Сиена, Италия и университета Архус в Дания, предполага връзка между високите нива на замърсяване на въздуха и смъртта от коронавирус в Северна Италия. Регионите Ломбардия и Емилия Романя имат смъртност от около 12%, в сравнение с 4,5% в останалата част на Италия.
След 15 май може да има разхлабване на ограничителните мерки в Румъния
"Високото ниво на замърсяване в Северна Италия трябва да се счита за допълнителен фактор, допринасящ за високата смъртност, регистрирано в тази област", гласи изследването, публикувано в Science Direct. Популацията, възрастта, различните здравни системи и различията в политиките за превенция в различните региони също трябва да се вземат предвид.
Данни от Филипините също показват връзка - според доктор Сезар Бугаосан, почти всички починали са били с вече съществуващи заболявания, предизвикани от замърсяването на въздуха.
Според данни на СЗО, близо 7 милиона души умират всяка година заради мръсния въздух. 90% от населението на Земята пък живее на места със завишени нива на финни прахови частици. Предвид тези данни, докладите от САЩ, Италия и Филипините изглеждат притеснително.
Коментари