IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
11:47 | 26 юли 2020
Обновен: 03:53 | 20 април 2025

Японци направиха торбички безвредни за морето

Разтворимите във вода пластмасови пликове са откритие на един от световните промишлени гиганти

По материала работи: Слав Велев
Снимка: "Mitsubishi Chemical”

Японският промишлен гигант „Mitsubishi Chemical” обяви, че компанията е разработила пластмасови пликове, които могат напълно да се разтворят в морска вода, съобщи японската обществена телевизия.

 

Пликовете са изработени от специален материал, който на пипане и по своята текстура не се различава от обикновения полиетилен. Той съдържа захарна тръстика. Според японската компания, такива пликове могат да се разложат напълно в морската вода в рамките на само една година.

 

От „Mitsubishi Chemical” са убедени, че разработката ще помогне в борбата за намаляване на пластмасовите отпадъци в моретата и океаните. В момента компанията подготвя масово производство на тези торби в сътрудничество с националните компании.

 

От 1 юли тази година във всички магазини в Япония трябва да се плаща за пластмасовите торби за покупки. Според японските власти, тази мярка трябва да помогне за съкращаване на обема на пластмасовите отпадъци в страната и по крайбрежието ѝ. Магазините са длъжни да предлагат на клиентите и безплатни пликове, изработени от биоразградими растителни влакна. Гражданите са призовани също да ходят за покупки със собствени чанти с цел намаляване на обема на използваните пластмасови пликове.

 

По данни на ООН, на Земята всеки ден се произвеждат около 300 милиона тона пластмасови отпадъци, като приблизително 8 милиона тона от тях попадат в Световния океан. Там той се превръща в микропластика, поглъщана от рибите, мекотелите и китовете, което вече е глобален проблем. Правителството на Япония разработва мерки, които до 2050 г. да изключат напълно възможността от територията на страната в океана да попаднат пластмасови отпадъци.

Коментари

Новини Варна