IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
Свят
16:45 | 27 февруари 2024
Обновен: 10:08 | 27 април 2024

НАТО няма планове да изпраща войски в Украйна

Радев: Това означава глобален сблъсък

По материала работи: Слав Велев
НАТО няма планове да изпраща войски в Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че военният алианс няма планове да изпраща бойни части в Украйна на фона на съобщенията, че някои западни страни може да обмислят изпращането на войски в опустошената от война страна, съобщава Асошиейтед прес.

„Съюзниците от НАТО предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна. Правим това от 2014 г. и я засилихме след пълномащабната инвазия. Но няма планове за бойни части на НАТО на място в Украйна“, каза Столтенберг.

Преди посещението си в Париж в понеделник, където високопоставени служители от над 20 държави обсъдиха варианти за увеличаване на помощта за Украйна, министър-председателят на Словакия Роберт Фицо каза, че някои обмислят дали да сключат двустранни споразумения за изпращане на войски в Украйна, за да ѝ помогнат да се отблъсне руската инвазия.

Фицо каза, че правителството му не планира да предложи изпращане на словашки войници, но не предостави подробности за това кои държави може да обмислят подобни сделки или какво ще правят войските в Украйна.

Председателят на парламента Петър Пелегрини също каза, че Словакия няма да разполага войски там.

Чешкият премиер Петр Фиала също отказа коментар, но подчерта, че „Чехия със сигурност не иска да изпраща свои войници в Украйна“.

Премиерът Доналд Туск също каза във вторник, че Полша не планира да изпраща свои войски в Украйна.

Столтенберг каза пред АП, че „това е война на агресия от страна на Русия срещу Украйна, грубо нарушаваща международното право. Съгласно международното право, Украйна, разбира се, има право на самоотбрана и ние имаме право да ги подкрепим в отстояването на това право“.

НАТО като съюз предоставя на Украйна само несмъртоносна помощ и подкрепа като медицински консумативи, униформи и зимно оборудване, но някои членове изпращат оръжия и боеприпаси двустранно или групово, посочва Асошиейтед прес.

Всяко решение организацията да изпрати войски ще изисква единодушна подкрепа от всички страни членки.

Изпращането на войски от натовска страна в Украйна, означава глобален сблъсък. Това каза държавният глава Румен Радев на съвместен брифинг с президента на Словения Наташа Пирц Мусар, предаде БТА. Словенският президент е на официално посещение в България по покана на Радев.

Вчера френският президент Еманюел Макрон заяви, че изпращането на западни сухопътни войски в Украйна не бива да се изключва в бъдеще, но че на този етап "няма консенсус" за подобно решение, предаде "Франс прес". "Днес няма консенсус за изпращане на сухопътни войски по официален, приет и одобрен начин. В дългосрочен план обаче нищо не бива да се изключва. Ще направим всичко необходимо, за да гарантираме, че Русия няма да може да спечели тази война", обясни френският президент в края на международната конференция в подкрепа на Украйна в Париж.

"Следим с интерес и нескрита тревога срещата в Париж на европейски лидери, където започва да се тества общественото мнение за изпращане на войски на отделни държави", каза Радев след срещата си със словенския президент. "Стратегията на даване на още и още оръжия явно не дава резултат. Големият проблем вече не е в оръжията, големият проблем е, че свършват хората на бойното поле и вярвам, че европейските лидери ще проявят достатъчно разум и един много балансиран подход в подкрепата към Украйна, така че да не стигаме до извънредна ескалация и до риск от трета световна война и ядрен конфликт", коментира българският държавен глава.

"Очаквам българският премиер да даде повече разяснения за това, което той изложи вчера като готовност за двустранно споразумение за сигурност между Украйна и България. Моят призив е за един много внимателно обмислен и балансиран подход. Не можем да изоставим Украйна сама, защото това означава да компрометираме вярата в собствените си принципи и ценности и в международното право. В правото на всяка една страна е да отстоява своя суверенитет, свобода и независимост. Не можем да си позволим и необмислени действия, които да доведат до глобален военен сблъсък", заяви Радев. "Споделихме своята тревога от двегодишната война на Русия срещу Украйна, от ескалацията на напрежението. Виждаме, че стратегията за постигане на победа на бойното поле с военни средства не дава желания резултат вече две години. Броят на жертвите и разрушенията растат", каза още държавният глава.

"Споделихме като мнение, че Европейският съюз трябва да се съобразява със своите решения, стандарти и правила. България и Румъния не могат да стоят повече извън пълноправното членство в Шенген и то във време на енергийна и икономическа криза, във време на война, когато военната мобилност е основен фактор за гарантиране на мира, сигурността и стабилността", коментира Радев.

По думите му това официално посещение е свидетелство за отличния диалог между България и Словения, включително на най-високо политическо ниво. "Днес имахме възможност да обменим конкретни идеи за активиране на нашите двустранни отношения и се обединихме около мнението, че има все още голям неизползван потенциал, въпреки тяхното интензивно развитие", обясни той.

"Окуражаващо е, че в рамките на няколко години успяхме да удвоим търговско-икономическия обмен между България и Словения, но това не ни успокоява, защото потенциалът е много по-голям. Можем да развиваме сътрудничество и да продължим да го задълбочаваме в области като търговията, инвестициите, енергетиката, новите технологии, стартъпите, селското стопанство, образованието, науката и културата", смята президентът.

"Тази година България ще бъде почетен гост на изложението "АГРА 2024" в Словения", припомни Радев. Според него са сериозни перспективите в енергетиката, където и Словения, и България спомагат за по-голяма диверсификация и сигурност на нашия регион. "България и Словения бяха рамо до рамо, когато водихме битката в Европейската комисия и Европейския съвет, за признаването на ядрената енергия като чиста зелена енергия", посочи той. "Словения е лидер в страните от Източна Европа, когато говорим за кръгова икономика, зелена икономика, по-висока производителност на труда, за постигането на по-висок стандарт и качество на живот", каза още Радев.

"И Словения, и България стоим твърдо зад усилията за ускорена интеграция на страните от Западните Балкани", заяви президентът. По думите му напрежението в Западните Балкани расте, както и опитите за влияние на трети страни за повишаване на това напрежение. "Европейският съюз оказва сериозна помощ и влияние, така че това напрежение да не минава критични граници, но очакваме ЕС да оказва още по-голяма помощ и да бъде ускорен процесът по европейска интеграция на Западните Балкани. Принципът на собствените заслуги не трябва да става заложник на геополитически съображения", заяви още Румен Радев.

Коментари

Новини Варна