Китайският президент Си Цзинпин заяви във вторник, че Китай и Русия трябва да „засилят взаимната подкрепа“, съобщиха китайски държавни медии. Изказването беше направено по време на среща с руския външен министър Сергей Лавров в Пекин, в рамките на разговорите на външните министри от Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).
Си е подчертал необходимостта двустранната подкрепа да се засили и в рамките на многостранни форуми, като част от по-широката визия за нов световен ред. Китайският лидер е призовал Пекин и Москва да работят заедно за обединяване на страните от Глобалния Юг и за „насърчаване на развитието на международния ред в по-справедлива и разумна посока“, предаде агенция Синхуа.
От Министерството на външните работи на Русия съобщиха, че по време на срещата са били обсъдени „множество въпроси, свързани с политически контакти на високо и най-високо равнище“, включително и подготовката за предстоящото посещение на президента Владимир Путин в Китай. Визитата ще съвпадне със срещата на върха на ШОС и тържествата по случай годишнина от края на Втората световна война.
Според ТАСС, Си Цзинпин се е срещнал с Лавров след като е провел обща среща с всички външни министри, участващи в заседанието на Съвета на външните министри на ШОС в Пекин. Сред тях са индийският министър Субраманям Джайшанкар и иранският представител Абас Арагчи.
Още в неделя Лавров се срещна с китайския външен министър Ван И, с когото обсъдиха темите Украйна и отношенията със САЩ. Визитата на Лавров в Китай последва посещение в Северна Корея, където, по думите на Москва, е получил уверения в подкрепа на руската позиция по отношение на конфликта с Украйна.
Китай твърди, че заема неутрална позиция по отношение на войната, но Пекин никога не е осъджал руската инвазия, нито е призовал Москва да изтегли войските си. Много от съюзниците на Украйна смятат, че Китай всъщност подпомага Русия, включително икономически и технологично. Пекин обаче редовно призовава към прекратяване на бойните действия, като същевременно обвинява Запада, че удължава конфликта чрез доставки на оръжие за Киев.
Си Цзинпин подчерта, че политическото взаимно доверие между държавите членки на ШОС се е задълбочило, като определи организацията като модел за нов тип международни отношения, които отговарят на „текущите тенденции и нуждите на всички страни“. ШОС е с 10 страни членки и от години се стреми да се утвърди като контрапункт на западни алианси като НАТО, разширявайки сътрудничеството в сфери като политика, сигурност, търговия и наука.
Коментари