Учените сериозно са обезпокоени от количеството космически боклук на околоземна орбита. Според тях скоро той ще попречи на по-нататъшните изследвания на Космоса. Но най-голяма опасност представлява скоростта, с която се движи този боклук – 28,2 км/ч. Както пише Business Insider, като се започне от 1957 година, когато е изпратен първият спътник на Земята, хората са оцапали Космоса до такава степен, че в скоро бъдеще това не само ще пречи на изследванията, но и ще стане опасно за Земята.
"Стигнали сме, така да се каже, "критична плътност". Доста големи обекти в Космоса се сблъскват помежду си и създават по-малък боклук по-бързо, отколкото той може да бъде отстранен", заявил наскоро бившият учен от НАСА Доналд Кеслер.
Според прогнозите му в края на краищата на околоземна орбита ще има толкова много боклук, че изследването на Дълбокия космос ще бъде просто невъзможно.
Сега повече от половин милион обекта техногенен космически боклук се намират на орбитата на Земята. Около 23 000 от тях са с размери на топка за софтбол, пише actualno.com.
Космически боклуци виснат над Земята
Сега повече от половин милион обекта техногенен космически боклук се намират на орбитата на Земята
24.09.2015 | 18:45 ч. Обновена: 23.06.2025 | 13:27 ч.
0

Новини
-
Едва на 54: Почина Тодор Славков
-
Google Maps премахна важна функция за Android Auto
-
Вижте как да регулирате физическото и емоционалното си състояние чрез храната
-
На магистралата: Струва ли си да караме с над 140 км/ч?
-
Какво да правим, ако видиш дим в гората или полето?
-
Жега! Как горещото време влияе на здравето ни? (ВИДЕО)
Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата
Коментари