Талибаните за първи път от 2001 г. завзеха главен град в Афганистан, пишат американски и британски вестници.
Бунтовниците нахлуха в северния град Кундуз при голямо нападение с участието на стотици бойци, посочва британският в. "Индипендънт".
Това е първият случай, при който талибаните установяват контрол върху значителен градски район в Афганистан от 14 години. Падането на Кундуз е тежко поражение за правителствените сили, които се мъчат да се преборят с бунтовниците, откакто САЩ и НАТО се преориентираха към поддържаща роля в страната в края на миналата година, изтъква изданието.
Талибаните, които се борят да възстановят управлението си, откакто през 2001 г. техният режим беше свален при предвождана от САЩ военна операция, освободиха стотици затворници при превземането на Кундуз, отбелязва британският в. "Дейли телеграф".
Кундуз е един от най-големите градове в Северен Афганистан. През него минава важен в стратегическо и икономическо отношение търговски маршрут близо до границата с Таджикистан.
Контролът върху Кундуз също така има символично значение, тъй като градът беше един от последните талибански анклави, които паднаха при предвожданата от САЩ операция през 2001 г., посочва американският в. "Уолстрийт джърнъл".
Превземането на Кундуз, дори и временно, заплашва да усложни усилията на афганистанското правителство при преследването на един от приоритетите му - възобновяване на мирните преговори с талибаните.
Преговорите изпаднаха в застой, след като през юли стана известно, че основателят на ислямското фундаменталистко движение молла Мохамад Омар е мъртъв. Разкритието доведе до криза в ръководството на организацията.
Според експерти сега афганистанското правителство е изправено пред трудната задача да убеди бунтовниците, че те могат да спечелят повече чрез преговори, отколкото с бойни действия, отбелязва вестникът.
Коментари