Мащабни мерки за ваксинация на бежанците предприема ЕС

Това стана ясно по време на специална конференция в Рим

Мащабни мерки за ваксинация на бежанците предприема ЕС

Европейските здравни власти остават разтревожени за общественото здраве на Стария континент заради сериозния наплив на бежанци от Азия и Африка през последните няколко месеца. В тази връзка се предприема мащабна кампания за имунизиране на мигрантите, с цел да се предотврати разпалването на животозастрашаващи инфекции като туберкулоза, тетанус, морбили, дифтерия, полиомиелит и много други.

Това стана ясно по време на специална конференция в Рим тази седмица, организирана от италианското Министерство на здравеопазването. На срещата на високо равнище присъстваха редица здравни министри и членове на Световната здравна организация.

Само през 2015 г. близо 2 милиона бежанци са намерили убежище в Турция, а още над 700 000 хиляди души са се заселили в други европейски държави. Около 5% от тях спешно влизат в болница заради различни наранявания, хипотермия и сърдечносъдови инциденти.

Междувременно фактори като липсата на чиста вода, канализация и сигурен подслон увеличава в пъти риска от развитие на заразни болести.

По думите на Мартин Сейшел, зам.-генерален директор на Дирекцията по здравеопазване към Европейската комисия, целият континент в момента е изправен пред хуманитарна криза, която може да вземе стотици и хиляди жертви.

Членовете на ЕК ще предложат на страните-членки финансови стимули за подпомагане на здравната грижа за бежанците, така че те да получават лечението, от което се нуждаят, а в същото време да не застрашават здравето на европейците.

Най-важното е да бъдат осигурени достатъчно медицински екипи в точките с повишена концентрация на мигранти от Изтока, за да бъдат прегледани и ваксинирани възможно най-голям брой от тях. Предвижда се и задължителното вписване в лични здравни досиета на всеки един от бежанците.

Мартин Сейшел посочи и необходимостта от специалисти за социална интеграция, които да предоставят писмен и устен превод за търсещите подслон в Европа, организиране на обучения за психологична подкрепа и лекции за подобряване на здравната грамотност сред тях.

„Здравните системи на Стария континент са добре оборудвани, за да диагностицират и лекуват своевременно инфекции и незаразни болести сред бежанците“, успокои д-р Жужана Якоб, директор на Световната здравна организация за Европа.

Тя подчерта, че един добър отговор на това предизвикателство е не само добрата подготовка на медицинските специалисти, но преди всичко придържането към принципите на справедливост, солидарност и спазване на правата на всеки един човек, съобщава Puls.bg.

Черно море

Новини

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата