IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
09:41 | 27 декември 2015
Обновен: 04:11 | 8 май 2025

Скоро Швеция ще се прости с парите в брой

Тази година едва 20% от всички плащания в страната са били в кеш

По материала работи: manager
Скоро Швеция ще се прости с парите в брой

В Швеция богомолци дават десятък на църквите си с приложение за смартфон, а бездомни амбулантни търговци използват мобилни ПОС терминали за кредитни карти, пише в. "Ню Йорк таймс" в свой анализ за северната европейска страна.

Дори музеят на "АББА", макар и светилище на попгупа от 70-те, написала песента "Money, money, money", смята парите в брой за доста демоде и не приема банкноти и монети.

Малцина места по света вървят към бъдеще без пари в брой толкова бързо, колкото Швеция, която е привлечена от удобството да се плаща с приложения и с карти. Напредналата в технологиите държава е съблазнена от иновациите, които правят дигиталните плащания по-лесни. Това си има и своята практична страна, тъй като много от шведските банки вече не приемат и не раздават кеш, се чете още в анализа.

Не всички обаче са радостни, отбелязва "Ню Йорк таймс". Организации в защита на потребителите предупреждават за нарастваща заплаха за личните данни и уязвимост към киберпрестъпления. Например миналата година в Швеция е имало 140 000 електронни измами, над два пъти повече от техния брой преди десетилетие, сочат данни на министерството на правосъдието.

Възрастните хора и бежанците, които използват кеш, може да бъдат маргинализирани, казват други критици. А младежите, които използват мобилни приложения за всичко и теглят кредити през телефоните си, рискуват да затънат в дългове.

Банкнотите и монетите в момента представляват два процента от икономиката на Швеция, в сравнение със 7,7 процента в САЩ и 10 процента в еврозоната.

Тази година само около 20 процента от всички плащания в Швеция са били в кеш, а в световен мащаб този дял е бил 75 процента, отбелязва експертът по пазарни изследвания "Евромонитор интернешънъл". Според шведската централна банка обаче, макар и залязващи, парите ще се използват още през следващите 20 години, пише "Ню Йорк таймс".

dnes.bg

Коментари

Новини Варна