Удължаването на срока на мониторинга на България е крайна, но необходима мярка. Това беше посочено по време на заседанието в Европарламента в Брюксел на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) при представянето от Европейската комисия на последните доклади - за страната ни, и за Румъния. Предвиден да бъде временно прилаган, засега показва, че проблемите в България остават, беше изтъкнато в експозето.
Много може да се каже и напише за това заседание, но основното е, че България остава в черния списък, а механизмът на мониторинг ще продължи да бъде прилаган макар и без одобрение в повечето от членовете на ЕП.
Българските евродепутати се обединиха около тезата, че механизмът не трябва да се прилага повече, а страната ни да не бъде спирана за Шенген. И чуждестранните им колеги ги подгрепиха, почти без изключение, като само Моника Маковей от комисията ЛИБЕ се обяви за запазването на мониторинга.
Ангел Джамбазки изтъкна, че други държави имат много по-големи проблеми с корупцията, но нямат мониторинг.
Мария Габриел добави, че от 2016 г. страната ни ще прави по-мащабни реформи. Евродепутатът попита дали са ясни критериите за отпадане на механизма. И допълни, че България по нищо не се различава от др. страни по критериите за върховенството в опазване на закона.
И Илияна Йотова не скри огорчението си от необходимостта догодина да слуша нов доклад. "Механизмът буксува. Той е политически инструмент, показва двоен стандарт към нашата страна", каза евродепутатът.
Варненецът Емил Радев също беше категоричен: "Българското народно събрание прие на първо четене Законът за съдебната власт. А за пореден път моята страна е подложена на дискриминационно отношение. Проблеми с корупцията имат и други страни, но не и мониторинг. Той се използва за политически цели. Жан-Клод Юнкер е казал, че трябва да отпадне в името на общоевропейски механизъм за върховенство на закона. Работим по това. Надявам се представеният доклад да един от последните."
Според Филиз Хюсменова представянето на третия, а не на 13-ия доклад е показателно. Нейният съвет беше комисията добре да изучи препоръките на ЕК за резултатите и ефективността на мониторинга.
Светъл лъч бяха именно изказаните мнения, че други страни имат къде-къде по-сериозни проблеми. Затова беше попитано има възможност да се приложи механизма и към тях (т.е. към всички страни в ЕС), ако няма да отпадне при България и Румъния.
Докладчикът по присъединяването на България в ЕС през 2007-а Джефри Ван Орден почерта в изказването си, че от този мониторинг трябва да останат поуките, които да се приложат и послужат и за други страни членки със сходни промени. Той изрази несъгласие с продължаването на процедурата.
Но... За още 1 г. остава в сила наблюдението на комисията. Аргументът е, че механизмът е добре да остане, за да стимулира страните да правят промени, да се развиват. Румънците бяха посочени за пример с антикорупционната си политика.
Беше изтъкнат и псевдофактът, че и сред българите, и сред румънци има желание механизма да се запази.
На комисията ЛИБЕ беше демонстрирано убеждението, че с него не се търси съвършенство, а работа и енергия за резултати. Изолирането ни от Шенгенското пространство няма връзка с механизма на мониторинг - това беше "пуснато" като оправдание на непрекъсното спиране на страната ни в опитите й за присъединяване.
Борис Проданов
Брюксел - Варна
Коментари