IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
20:35 | 6 април 2016
Обновен: 16:44 | 9 май 2025

Путин прави "мощен юмрук" срещу външни сили

Руският президент предприема "радикалната реформа" в силовите структури

По материала работи: Ставри Таргов
Путин прави "мощен юмрук" срещу външни сили

Президентът на Русия Владимир Путин започна радикална реформа в правоохранителните органи, пише "Комерсант".
Федералната миграционна служба и службата за контрол на наркотиците бяха върнати в състава на МВР, а вътрешните войски на министерството - преобразувани в национална гвардия, пряко подчинена на държавния глава. Гвардията, в която бяха включени полицейските специални части и извънведомствената охрана, се нареди сред най-мощните силови структури в Русия, отбелязва вестникът.
Очаква се реформата да реши няколко твърде важни задачи - да гарантира още по-успешно правния ред, да оптимизира бюджета на правоохранителната система и да премахне дублирането на функции, добавя изданието.
Държавната дума посрещна с одобрение новите президентски решения, посочва то. "В системата на МВР безспорно ще се изгради добре организирано взаимодействие между всички служби", което ще направи по-ефикасна дейността на миграционните органи и борбата с наркотрафика, убедена е Ирина Яровая от властовата партия "Единна Русия", председателка на парламентарната комисия по сигурността, цитирана в статията.
Депутатът комунист Юрий Синелников смята сливането за закономерно, но е смутен от създаването на национална гвардия. Тя не бива да се превърне в "опрична войска", напомня той за личната дружина на руския цар Иван Грозни, прочула се с кървав терор в края на 16 век.
За главнокомандващ националната гвардия е назначен Виктор Золотов, бивш началник на президентската охрана, пише "Ведомости", цитиран от Би Би Си. "Золотов е сред най-доверените хора на Путин, неговата лоялност е извън съмнение", смята политологът Евгений Минченко.
Той изтъква една от причините Русия да формира нова силова структура: "Показваме мощен юмрук, насочен срещу опитите на външни сили да дестабилизират ситуацията".
За създаването на гвардия в Русия се заговори още след събитията на Блатния площад, заявява аналитикът Алексей Макаркин, припомняйки за размириците в Москва през май 2012 г., когато избухна протест срещу връщането на Владимир Путин в Кремъл. Днес въпросът не опира толкова до предстоящите наесен парламентарни избори, "колкото до неутешителните социално-икономически прогнози, които може да предизвикат социални протести", твърди той.
Военнослужещите от създаваната в Русия Национална гвардия ще могат да проверяват документите на гражданите и да ги задържат. Трябва обаче да спазват т. нар. правило "Миранда", т. е. да информират задържания за правата му. Това става ясно от базовия законопроект за войските от гвардията, внесен в Държавната дума от президента Владимир Путин, предаде ТАСС.
Според проекта, внесен в парламента и качен на сайта му, гвардейците ще имат право да проверяват документите за самоличност, "ако има достатъчно основания" да подозират, че съответните лица "са извършили престъпление или административно правонарушение", с оглед да ги предават на полицията. Ще могат да задържат и други лица, "за да бъде установена самоличността им", също така избягали затворници и обявени за издирване хора.
Гвардията ще бъде упълномощена да задържа лица, "направили опит за самоубийство или с признаци за изразено психично разстройство, създаващи с действията си опасност за себе си и околните", на които също трябва да се разясняват правата им, а после да бъдат предавани на медицинските власти, предвижда проектът.
В случай на обявено извънредно положение гвардейците ще могат да затварят улици и пътища, да използват автомобили - собственост на граждани или ведомства, за изпълнение на задачи, свързани със сигурността или с необходимост от спешна медицинска помощ, съобщава Dnes.bg, като цитира БТА.

Черно море

Коментари

Новини Варна