IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
19:23 | 24 май 2016
Обновен: 05:13 | 12 май 2025

И в Рим честваха 24 май

Празникът започна с поклонение пред гроба на свети равноапостол Кирил

По материала работи: Златина Добрева
И в Рим честваха 24 май

Най-голямото честване на 24 май извън България започна днес преди обед с поклонение пред гроба на свети равноапостол Кирил в базиликата "Сан Клементе", съпроводено с обредно богослужение и полагане на венци и цветя.

 

През 861 година свети Кирил намира тленни останки на св. Климент в Крим, където се предполага, че е бил мъченически убит. Шест години по-късно Кирил и Методий са поканени от папата, за да обсъдят използването на славянския език в областта на културата. Те са посрещнати много добре, защото пренасят мощите на св. Климент, които са тържествено препогребани в базиликата "Сан Клементе". Година по-късно Кирил умира в Рим и бива погребан в "Сан Клементе".

 

На поклонението дойдоха министърът на външните работи Даниел Митов, министърът на културата Вежди Рашидов, народните представители Борислав Миланов, Валери Жаблянов, Галя Захариева, Мариана Тодорова, Милена Дамянова и Петър Петров. Делегацията от свещенослужители бе предвождана от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. Тук бяха и българските посланици Марин Райков в Италия и проф. Кирил Топалов при Светия престол.

 

Министър Рашидов заедно с водената от него делегация, групата народни представители и митрополит Антоний положиха цветя пред паметника на Иван Вазов, който се издига на площад "Торвалдсен". Това е забележителна част на Рим, в която са разположени Националната галерия на модерните изкуства и паркът Вила Боргезе със световноизвестната си галерия, пише БТА.

 

След това те бяха на молебен в църквата "Свети Павел в Регола", предоставена от Римската католическа епархия на българската общност за извършване на православно богослужение. Храмът е разположен в градския район Регола в центъра на Рим върху мястото, където се е намирало жилището, в което Свети апостол Павел е прекарал две години под домашен арест.

 

Коментари

Новини Варна