Решението на Великобритания да напусне евросъюза и разпространението на континента на настроения на евроскептицизъм няма да накарат Турция да се откаже от стратегическата цел за пълноправно присъединяване към ЕС, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу в интервю за френския в."Монд", цитирано от ТАСС.
Европа - това е най-демократичният, най-стабилният и най-процъфтяващ континент. Именно затова присъединяването към ЕС е наша цел, независимо от всички съществуващи проблеми. Ние искаме да сме пълноправен член и няма да сме бреме за Европа, изтъкна Чавушоглу.
По думите му основният проблем на евросъюза е "неговото високомерие: той критикикува когото си иска, а него не може никой да го критикува". Ние искаме от страна на ЕС да има ясно решение: искат ли те да видят Турция в състава си или не, посочи Чавушоглу. За десет години ние отворихме 16 глави в процеса на присъединяване, Черна гора вече се придвижи по-напред за три години. Ние започнахме преговори по същото време, когато и Хърватия: днес те са пълноправен член на съюза, изтъкна турският външен министър и добави, че Турция иска достойно отношение към нея.
Той каза, че неотдавнашното споразумение между ЕС и Турция по мигрантската криза е било пример за успешно взаимодействие между двете страни. Ние приехме при нас 500 бежанци, които върна Гърция, а около 800 живеещи в Турция сирийци се преселиха в Европа. Броят на незаконните преминавания на границата намаля от 7000 случая на ден през септември до 45 днес, изтъкна Чавушоглу.
Той посочи, че Анкара е изпълнила 67 от 72 критерия на ЕС за предоставяне на визова либерализация. ЕС трябва да разбере, че ако те не въведат (визова) либерализация, ние повече няма да изпълняваме работата по връщане на мигрантите. Това не е заплаха, а неотменна част от споразумението, което ние подписахме, посочи Чавушоглу. Необходима е е яснота: в разгара на вълната от тероростични актове ние няма да променяме своите закони, подчерта той.
Турция и ЕС се договориха през март за премахване на визите за турски граждани тази година в рамките на споразумението за спиране на мигрантския поток към ЕС. ЕС поставя обаче като условие за визовата либерализация Анкара да реформира строгите си антитерористични закони.
БТА
Коментари