Администрацията на Обама предупреждава Русия, че потенциалното военно сътрудничество в Сирия няма да се осъществи, ако хуманитарната помощ не започне да стига до Алепо и другите обсадени градове, предаде АП, цитирана от БТА и "Дарик".
В телефонен разговор днес държавният секретар на САЩ Джон Кери е казал на руския външен министър Сергей Лавров, че Москва трябва да упражни влиянието си над сирийското правителство, "за да позволи на хуманитарните конвои на ООН да стигнат до Алепо и други нуждаещи се зони", заяви говорителят на Държавния департамент Джон Кърби, цитиран от Ройтерс.
По думите му забавянето на помощта е многократно и недопустимо. Кери казал на Лваров, че ако помощта не бъде доставена, САЩ няма да сформират общата комисия с Русия за координиране на атаките срещу терористичните групировки и за споделяне на разузнавателна информация.
Устойчивото доставяне на хуманитарна помощ, наред с намаляването на насилието, е изискване за това сътрудничество съгласно споразумението, постигнато от Лавров и Кери миналата седмица.
Коментари