IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Култура
16:20 | 3 юни 2021
Обновен: 05:42 | 29 април 2024

Залата на Градска художествена галерия се оказа тясна за гостите на "Варна Лит"

Вторият ден на фестивала – времеубежище за литературни спомени

По материала работи: Слав Велев
Залата на Градска художествена галерия се оказа тясна за гостите на "Варна Лит"

Залата на Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ не успя да побере всички желаещи да се присъединят към срещата със Захари Карабашлиев, Георги Милков и Георги Господинов.

Вторият ден на „Варна Лит“ 2021 се превърна в истинско литературно пиршество. От 18:00 ч. всички автори, които гостуват като част от програмата на „Варна Лит“ 2021, се превърнаха в гласовете на отличените творби в литературния конкурс „Герои сега“, в който се включиха над 130 участници от варненски училища.

Журито в състав творческия директор на МФЛ „Варна Лит“ и писател Захари Карабашлиев, главния библиотекар на РБ „Пенчо Славейков“ Кристияна Димчева и литератора Росица Димитрова връчи 10 награди и 3 поощрения.

Отличени бяха творбите на: Василена Николова, Виктория Славова, Виктория Цонева, Емануела Станчева, Калина Митева, Лъчезар Йорданов, Малена Маркова, Мартин Сантана, Михаела Виденова, Юлияна Стефанова, Александър Габровски, Йоан Денев, Мариам Аракелян.

Вечерта продължи в същия дух с дискусията „Минало/Бъдеще/Минало“ с двама от най-обичаните български писатели – Захари Карабашлиев и Георги Господинов, а модератор на събитието беше уважаваният журналист Георги Милков.

Залата на Градска художествена галерия „Борис Георгиев“ се оказа тясна за всички желаещи да посетят събитието и да вземат участие в дискусията.

Георги Милков преобърна концепцията за дискусия и стартира, давайки думата на публиката, а Георги Господинов посочи, че понякога „когато си на правилното място, не си в правилното време. А когато си в правилното време, мястото не е точното. И тази вечер е моментът, в който сякаш всичко е на мястото си, времеубежището, от което имаме нужда.“

Той допълни, че за него миналото е разказване на истории и памет. А настоящето „няма да ни даде нищо, ако не сме поправили онова, което ни дърпа към миналото“.

Авторът на „Физика на тъгата“ призна, че неговото времеубежище са 60-те години, защото би искал да преживее това, през което неговите родители са преминали.

Захари Карбашлиев сподели, че тази нужда от културни събития, този интерес е нещото, което го прави наистина щастлив. По повод новия си роман „Опашката“ той призна, че е изненадан от реалността, която в днешно време потвърждава това, което е написал години преди появата на книгата.

На въпроса кои са опорните им точки и двамата писатели бяха категорични, че това е човещината – да бъдем добри е това, което ни прави истински в настоящето.

Фестивалът продължава с пълна сила и днес с творческа работилница с Нуша Роянова, среща с авторите на детски истории – Вера Асенова, Нуша Роянова и Катя Антонова; представяне на поетичната книга на най-младия гост на фестивала Александър Габровски с участието на Георги Господинов, както и представяне и акустичен концерт на книгата на Стефан Вълдобрев „Книга за песните“.

Повече информация и пълната програма за всички фестивални дни може да откриете на www.varnalit.com.

„Варна Лит“ 2021 се провежда с подкрепата на Общински фонд „Култура“ на Община Варна.

„Варна Лит“ е международен литературен фестивал с акцент върху детско-юношеската публика и детското четене. Благодарение на него през последните години съвременната литература „влезе“ в класните стаи на над 60 училища и извънкласни школи не като задължителен предмет за изучаване, а със своите най-различни лица —  тези на най-добри и популярни автори на съвременна литература за деца, на документални книги за деца и юноши, художници, илюстратори, комикс и графити-артисти, блогъри; както дебютанти, така и наложени писатели „за възрастни“, опитали перото си и за най-млади читатели. А част от съпътстващата програма за възрастни срещна посетителите на фестивала с родни и световни обществени личности, променящи всеки ден чрез делата си средата, в която живеем.

„Варна Лит“ се превърна в неотменима част от културната програма на Варна, разви се като ежегодно и очаквано събитие, привличащо най-големите имена в литературата и изкуствата, превръщайки всеки един от тях в приятел на града и културен посланик.

През 2019 г. като част от изданието беше връчена и  Европейска литературна награда „Димитър Димов“, носител на която стана френският писател Жером Ферари.

Коментари

Новини Варна