Специалисти по история на Възраждането се събират на конференция във Варна

Специалисти по история на Възраждането се събират на конференция във Варна

Специалисти по история на Възраждането се събират на конференция във Варна

Специалисти по история на Възраждането се събират на конференция във Варна

Конференция в памет на проф. дин Велко Тонев (1933-2004), един от най-видните изследователи на Българското Възраждане, ще се проведе днес - 26 септември, в зала „Одесос” на Археологическия музей. Нейни организатори са РИМ Варна, в лицето на проф. Валентин Плетньов и отдел "Българските земи ХV -ХІХ в." и проф. дин Иван Русев от Икономическия университет.

В научната среща ще участват учени и университетски преподаватели от БАН, СУ „Св. Климент Охридски“, ИУ – Варна, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Университет по библиотекознание и информационни технологии – София, както и специалисти от Регионалните исторически музеи във Варна, Велико Търново и Габрово.

Веднага след закриването, от 17 ч. ще бъде открита изложба в Музея на Възраждането (ул. „Л. Заменхоф” № 21), посветена на делото и живота на проф. дин Велко Тонев, научи Moreto.net. Тя ще представи негови вещи, трудове, ръкописи, снимки, които да напомнят още веднъж за личния и професионален път на този изключителен човек. Изложбата ще остане експонирана до 26 октомври.

Творчеството на професор Тонев оставя ярка и трайна следа в българската историография и музейно дело, а Варна заема специално място в живота и работата му. Той е сред историците, които първи започват задълбочено проучване на историята на Североизточна България през епохата на Българското възраждане. Трудовете му изследват възрожденската проблематика във Варна и Варненско, Добруджа и Българското Черноморие.

Варненци свързват името на проф. Тонев с още едно важно за града събитие – откриването на Музея на Възраждането (тогава на ул. „27-ми юли”). Като негов пръв уредник, той успява да го превърне в един от важните културни и обществени центрове на града през втората половина на XX в. Експозицията на музея представя важни моменти от възраждането на този край, между които най-силно се откроява първата в България възстановка на взаимоучилищна стая от периода на Българското възраждане. Тя може да се види и днес в новата сграда на музея.

Черно море

Коментари

Култура
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата