09:50 | 2 септември 2021
Обновен: 22:16 | 28 април 2024

Мечтан финал: Българските момчета в битката за №1 в световния волейбол

Селекцията на Мартин Стоев сломи тима на Русия на 1/2-финалите от първенството за 19-годишни в Техеран

Снимка: FIVB

Синът на дългогодишния капитан на националния отбор Владимир Николов - Александър (в средата), и съотборниците му в юношеския тим на България ликуват след спечелена точка в 1/2-финала срещу връстниците си от Русия, предаде "Сега".

Юношеският национален отбор по волейбол на България се класира за финала на световното първенство до 19 г. в Техеран (Иран). На 1/2-финалите днес селекцията на Мартин Стоев надделя драматично след тайбрек срещу тима на Русия - 3:2 (-14, 21, 20, -20, 13) гейма.

Най-полезен за младите "лъвове" беше Георги Татаров с 23 т. (5 блока), а Александър Николов добави още 17 т. (1 ас, 1 блок) за успеха. Най-резултатен в мача стана руснакът Тимофей Тихонов с 25 т. (1 ас), а Михаил Лабинский завърши с 24 т. (3 аса, 4 блока) за "сборная".

За последен път България беше на финал на шампионат на планетата по волейбол при подрастващите точно преди 30 години - през 1991-ва, когато тимът ни стана световен шампион до 20 г. в Кайро (Египет). По ирония на съдбата в онази "златна" селекция беше настоящият треньор Мартин Стоев, който тогава бе избран за играч №1 на турнира.

През 2003 г. пък младежкият национален отбор спечели бронзови медали на световното първенство до 21 г. в Техеран.

Съперник на нашите момчета за световната титла през 2021 г. ще бъде съставът на Полша, който във втория 1/2-финал победи домакина Иран с 3:1 (24, 23, -23, 20). Финалът е утре (2 септември) от 17:30 ч. наше време.