IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Спорт
12:07 | 8 май 2015
Обновен: 19:00 | 9 май 2025

България има медали и във втория ден от Световната купа

Варненският гимнастик станал вицешампион с травма

По материала работи: Борис Проданов
България има медали и във втория ден от Световната купа

В надпреварата от Световната купа по гимнастика и акробатика във Варна, смесената ни двойка (11 – 16 г.), Мариела и Ивайло Люцканови спечели бронзов медал в Международния турнир в зала “Конгресна”.


Към това отличие от втория ден на надпреварата добавяме и среброто на тройката жени Цветелина Данчева, Гая Диланова и Василена Рабохчийска. Те са от Ботевград. Тяхна треньорка е Добринка Николова. Момичетата са очаровани от участието си доволни от присъствието на родителите си в залата.

Както вече писахме, варненският гимнастик Денислав Дамянов (“Черноморски юнак”) спечели сребро в многобоя при 18-годишните. Денислав се представи добре, с малки грешки, които му костваха златото. Неговият треньор Евгени Радулов каза, че Дени има проблеми в кръста и това го е накарало да намали сложността на съчетанията, които обаче му донесоха още 4 отличия на уредите.

 

Валентина Рашкова изигра отлично съчетанието си на смесена успоредка и с 6-ти резултат се класира за финалите на Световната купа по спортна гимнастика.


Националката ни, която преди една година на европейското първенство в София счупи бедрена кост, за пръв път игра на Световна купа и демонстрира солидна психика в конкуренцията на легендата Оксана Чусовитина (Узбекистан) и европейската шампионка в многобоя Джулия Щайнгрубер (Швейцария).


„Бях уверена, че мога да играя солидно и знаех, че ако не допусна грешка ще успея да вляза във финала. Щастлива съм, че успях да го направя още при първото ми участие на Световна купа. В събота определено напрежението ще е по-малко и се надявам дори на още по-добро класиране“, сподели Рашкова.


„Поздравления за Валентина, която се завърна по великолепен начин след една изключително тежка травма. Оценката и означава, че тя има потенциал и за още по-добро представяне в бъдеще. С класирането й на финал сме изпълнили половината от поставените цели. Знаете, че стремежът ни е да имаме поне двама български представители във финалите на Световната купа“, коментира председателят на Организационния комитет Йордан Йовчев.


На смесена успоредка с първи резултат за финала се класира Юна Дуфурне (Франция) – 14.100. Джулия Щайнгрубер остана втора – 13.800, а трета е Чусовитина – 13.333.


На прескок Албена Златкова за съжаление остана на нищожните 0.017 точки разлика от място във финала на прескок. Нейният сбор от двата опита е 13.083, докато 8-ата Тутя Йълмаз (Турция) има 13.100. 10-тото място пък е за Ралица Милева – 13.067. Над всички беше 40-годишната Оксана Чусовитина – 14.600. В тройката влязоха още Тея Белак (Словения) – 14.084 и Джулия Щайнгрубер (Швейцария) – 14.000.


На земна гимнастика Мартин Ангелов също нямаше достатъчно късмет и остана на 11-то място, а Димитър Димитров е 19-ти. Най-добре се представи Енрике Сепулведа (Чили) – 15.450, пред Жига Силч (Словения) – 14.950 и Артьом Долгопят (Израел) – 14.750.


На кон с гривни, с оценка 15.500, Сирил Томасон (Франция) даде сериозна заявка за титлата. Завършилият на пето място в многобоя на последното Европейско първенство


Олег Степко (Азербайджан) и словенецът Сашо Бертончели имат еднакъв резултат – 14.800.


Много вълнуващ и оспорван финал ще има и на халки. Французинът Дани Родригес е с първи резултат в квалификациите – 14.800, но след него Азисбек Кудратуляев (Казахстан) и Нам Данг (Виетнам) записаха по 14.650, а Олег Степко (Азербайджан) е с 14.600.

В акробатиката мъжките двойки, Александър Квасов и Андрей Чариков от Русия спечелиха златните медали с 28.840, като завършиха пред световните вицешампиони, Рубински и Новиков с разлика от 1.090. Световната бронзова медалистка Ферай Брайт-Гарамуканва и новият й партньор Дмеймс Карагеоргис, завършиха с актив от 27.000. За разлика от руснаците, испанската двойка не успя да задържи моментната си форма от Maia Cup и завърши на последно място.


При смесенитe двойки конкуренцията е най-голяма, като седем от тандемите получиха резултат по-висок от 27.500. Четири от тях минаха дори над 28.000. Този път Мартин Сопрунов и Екатерина Вдовина извлякоха максимума от темповото си изпълнение, което ги нареди на първо място с 28.690. След тях останаха двете британски двойки и световните бронзови медалисти Боутън и Уард от САЩ .


Най-високият резултат за деня принадлежи на белгийското трио Инеке ван Шоор, Джули ван Гелдър и Каат Дюмарей, които наскоро участваха в “Белгия търси талант”. Те постигнаха 28.950. Интересни и иновативни изпълнения имаше от отборите на Беларус и Русия.


При женските двойки най-добре се представиха Маргарита Барташевич и Вектория Михнович 27.980 с минимална разлика пред американската и руската двойка.


В мъжките групи участват българите Венелин Първанов, Деннис Андреев, Христо Димитров и Борислав Борисов, които демонстрираха ново съчетание.


Днешната програмата започна със състезанията по спортна гимнастика и акробатика за юношите и девойките в Международния турнир. От 14 ч. стартира и Световната купа за мъже и жени. Входът за зрители в Двореца на културата и спорта е 3 лв.

Коментари

Новини Варна