Обновен: 15:38 | 18 април 2024

Левски изрита ПАОК от Европа

"Сините" не се дадоха на адската атмосфера на "Тумба"

Снимка: Lap.bg

Синя приказка II за Левски при Станимир Стоилов и Наско Сираков започна! "Сините" изиграха нов великолепен мач срещу гръцкия гранд ПАОК и насред адската атмосфера на стадион "Тумба" направиха 1:1, за да постигнат футболното чудо, както определи Станимир Стоилов евентуално елиминиране на южните ни съседи.

Така с общ резултат 3:1 26-кратният шампион на България отстрани богатия си съперник и се класира за 3-ия квалификационен кръг на Лигата на конференциите, пише GOL.bg.

Хората на Мъри отново играха много компактно, не позволяваха сериозни опасности пред Николай Михайлов, а в предни позиции бързите Уелтън и Роналдо не спираха да тормозят до краен предел защитата на ПАОК.

"Сините" поведоха в 25-ата минута, когато Елефтериос Лирацис бе пресиран от Филип Кръстев и върна неразчетено топката към Доминик Котарски. Роналдо пресече паса и не сбърка сам срещу вратаря за 1:0!

Домакините изравниха в 56-ата минута, когато Кръстев сбърка при изнасянето, топката стигна до Диего Дантас, който напредна и преодоля Николай Михайлов за 1:1!

В 72-ата минута "Двуглавите орли" останаха с човек по-малко на терена, след като Дъглас Аугусто си изкара втори жълт картон и беше изгонен. Малко по-късно и Виейриня беше изгонен, след като си изкара две светкавични официални предупреждения.

До края не падна нов гол и Левски се класира за следващата фаза. Там съперник ще е Хамрун Спартанс (Малта), който елиминира и Велез (Босна и Херцеговина) след две победи с по 1:0.

Треньорът на Левски Станимир Стоилов заложи на същия титулярен състав от първия мач срещу ПАОК, докато при гърците отново отсъстваше капитанът Виейриня, за когото се смяташе, че ще започне от 1-ата минута.

Николай Михайлов застана на вратата за "сините". Патрик-Габриел Галчев, Жереми Петрис бяха халф-бекове, докато възстановеният Цунами остана на пейката. В центъра на защитата действаха Ноа Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Келиан ван дер Каап. Пред тях бяха Филип Кръстев и Георги Миланов. В нападение Мъри отново заложи на триото Роналдо, Уелтън и Билал Бари.

Промените в ПАОК бяха много. На вратата започна Доминик Котарски, а за Роналдо се грижеше Рафа Соареш, който отново смени Виейриня. Вторият капитан Сверир Ингасон и Янис Каргас бяха в центъра на защитата, отдясно се завърна титулярът Лефтерис Лирацис, който пропусна мача на "Герена".

В средата на терена този път започнаха Тиаго Данташ, Дъглас Аугусто и Ясмин Куртич, който заменя изигралия 100 мача за ПАОК Щефан Шваб. Отляво и отдясно бяха съответно Николас Куалиата и Андрия Живкович, а вместо 18-годишния Куцияс, нападението поведе новото попълнение Калед Нарей.

Мачът започна равностойно и Билал Бари бе потърсен с дълъг извеждащ пас в 11-ата минута, опита да се пребори със Сверир Ингасон за позиция, но страничният съдия със сериозно закъснение маркира засада.

Жереми Петрис центрира в наказателното поле на ПАОК в 20-ата минута, Доминик Котарски не бе убедителен, но все пак с втората си намеса успя да улови топката.

Левски поведе с 1:0 в 25-ата минута. Елефтериос Лирацис допусна грешка, опитвайки се да върне топката към Доминик Котарски. Роналдо внимаваше в ситуацията и успя да открадне топката, след което преодоля Котарски и вкара в опразнената врата.

Тиаго Данташ пусна пас към Николас Куалята, който беше между Ван дер Каап и Петрис. Топката попадна в Куалята, който не се възползва от открилата му се възможност и в крайна сметка топката се озова в ръцете на Николай Михайлов.

Келиан ван дер Каап направи добър пробив в 37-ата минута, когато се справи с Янис Каргас и навлезе в наказателното поле на ПАОК, след което се опита да подаде към Роналдо, но Тиаго Данташ се прибра, за да се намеси и да изчисти топката в корнер.

Левски имаше добра възможност да организира бърза контраатака в 42-ата минута. Роналдо пусна към Жереми Петрис, който напредна и центрира в наказателното поле на ПАОК, но право в ръцете на Доминик Котарски.

Рафа Соареш центрира опасно в наказателното поле на Левски в 45-ата минута, след което Халед Нарей засече топката, но тя премина встрани от десния стълб на вратата на Николай Михайлов.

Левски направи сериозен пропуск в 47-ата минута, когато Уелтън подаде към Филип Кръстев, но той стреля встрани от десния стълб на вратата на Доминик Котарски.

Нов пропуск за "сините" бе регистриран в 52-ата минута. Уелтън проби по левия фланг, след което пусна към Георги Миланов в наказателното поле на ПАОК, но той не успя да нанесе завършващ удар.

ПАОК изравни резултата в 56-ата минута. Диего Бисесвар пусна извеждащ пас към Тиаго Данташ. Той изскочи сам срещу Николай Михайлов, пращайки топката във вратата му.

Георги Миланов стреля от пряк свободен удар в 65-ата минута, но Доминик Котарски плонжира и спаси.

ПАОК остана с човек по-малко на терена в 72-ата минута, когато Дъглас Аугусто бе изгонен за втори жълт картон. Аугусто извърши нарушение срещу Уелтън и реферът Сесар Сото Градо изгони бразилеца.

Филип Кръстев получи жълт картон в 77-ата минута за нарушение срещу Диего Бисесвар. Диего Бисесвар опита изненадващ удар в 78-ата минута, но топката премина над напречната греда и излезе в аут.

Капитанът на ПАОК Виейриня получи два жълти картона от съдията Сото Градо само в рамките на няколко секунди и гръцкият отбор остана с двама човека по-малко на терена.

До края Уелтън изпусна сам срещу вратаря и мачът завърши 1:1.

ПАОК – Левски 1:1

Голмайстори: 0:1 Роналдо (25), 1;1 Дантас (56)

ПАОК: 42. Котарски, 19. Лирацис (66-Куциас), 4. Ингасон, 2. Каргас (72-Шваб), 55. Соарес (46-Виейриня), 8. Аугусто, 27. Куртич, 14. Живкович, 26. Дантас, 30. Куалиата (46-Бисесвар), 77. Нари
Треньор: Разван Луческу

Левски: 13. Михайлов, 2. Петрис, 23. Сундберг, 33. Кордоба, 22. Галчев, 30. Кръстев, 5. Ван дер Каап, 7. Миланов (85-М. Петков), 18. Роналдо (82-Краев), 17. Уелтън (90-Цунами), 19. Бари (90-Митков)
Треньор: Станимир Стоилов

Солун, ст.: "Тумба"
Съдия: Сесар Сото Градо (Испания)
Жълти картони: Куртич, Каргас, Аугусто (ПАОК); Бари, Кръстев, Ван дер Каап (Левски)
Червени картони: Аугусто 72', Виейриня 80' (ПАОК)