08:00 | 25 август 2023
Обновен: 13:04 | 30 април 2024

Лудогорец падна от Аякс с 1:4

Почетното попадение за разградчани вкара Оливие Вердон от дузпа в 70-ата минута

Очаквано Аякс победи с 4:1 Лудогорец в Разград в първата среща от плейофите в Лига Европа.

Звездата на нидерландците Мохамед Кудус вкара хеттрик, един гол за гостите добави и Брайън Броби. Почетното попадение за разградчани вкара Оливие Вердон от дузпа в 70-ата минута.

Отборът от Амстердам нарпактика си гарантира участие в групите на турнира, а за българите остава мач-реванш на честта другата седмица и място в Лигата на Конференциите.

Аякс показа огромната си класа, след като вкара почти всяко положение, което създаде. Лудогорци пропуснаха няколко много сериозни възможности, включително и да се върнат по-рано в мача, само две минути след началото на втората част.

Гостите от Амстердам нанесоха съкрушителен удар в рамките на минута и половина между 16-ата и 18-ата минути. И двете попадения бяха дело на Мохамед Кудес, който първо вкара с левия, а след това с десния крак.

Първото попадение стана заради грешка на Бърнард Текпетей, който загуби топката от Дивайн Ренш. Мохамед Кудус изтича и му отне топката, продължи да дриблира успоредно на наказателното поле и с левия крак по диагонала я прати в мрежата, предаде Gol.bg.

Минута и половина по-късно гостите от Аякс направиха показно изпълнение за втория гол. Кенет Тейлър тръгна с топката, подаде на Брайън Броби, който успя да я запази и върна на Тейлър. Халфът с номер 8 успя да чукне елегантно към Кудус, който елиминира вратаря Серджио Падт.

Лудогорец можеше да отговори с попадение след още две минути, но пробивът на устремилия се на скорост Кирил Десподов беше спрян от трима и с решаващия шпагат на Дивайн Ренш.

В 26-ата минута заучено изпълнение на ъглов удар едва не донесе успех. Иван Йорданов центрира на десния фланг, където Аслак фон Витри я посрещна и стреля, но кълбото излезе в аут. Със същото заучено положение лудогорци вкараха едно от попаденията във вратата на ЦСКА-София при успеха с 3:0.

Домакините от Разград продължиха да опитват различни варианти в атака, но пет минути преди края на първото полувреме Брайън Броби вкара с глава, останал сам срещу вратаря Падт. Левият бранител Оуен Вейндал проби и подаде в наказателното поле, но кълбото се отклони в тялото на Фон Витри.

Бившият футболист на Левски Ноа Сонко Сундберг не прецени топката и остави тарана на Аякс Брайън Броби непокрит, който от 2 метра я мушна между краката на Серджио Падт за 3:0.

Две минути след началото на второто полувреме влезлият като резерва Доминик Янков отне топката от Кенет Тейлър, напредна бързо и изведе по прекрасен начин Руан Крус, който обаче не успя да преодолее вратаря на Аякс.

Минута и половина по-късно Аякс осъществи прекрасна контраатака, при която Боржес подмина елементарно Иван Йорданов и от аутлинията върна топката назад. Стивън Бергвайн можеше да опита изстрел, но за да избегне шпагата на Фон Витри даде на Кудус, който от още по-чиста позиция по диагонала оформи хеттрика си. Само минута по-късно Бърнард Текпетей с мощен изстрел затрудни максимално вратаря Гортер, който отрази.

В 68-ата минута Лудогорец стигна до дузпа благодарение на умната игра на Спас Делев. Той проследи центриране от ляво на Марсел Хайстер, и от въздуха опита да върне топката в наказателното поле. На аутлинията беше застанал Йорел Хато, който спря удара с ръка. След кратка проверка cъс системата за видеоповторения (ВАР) съдията Ди Бело потвърди наказанието, а Вердон не сбърка.

След гола домакините опитаха да създадат още проблеми на Великия Аякс, като Спас Делев, Якуб Пьотровски и Педро Нареси не успяха да нанесат точен удар. Гостите умело разиграваха, а резервите на треньора Морис Стейн също показаха, че имат качества за отбора му.

В 92-ата минута имаше още една възможност за втори гол за Лудогорец. Спас Делев центрира от страни от ляво, топката прелетя, а Педро Нареси и Пьотровски се разминаха на задна греда. А още две след това дойде и последната в мача, когато Янков стреля с глава след пробив и подаване на Рик Джонатан, а вратарят Гортер спаси. Секунди по-късно и Аякс можеше да вкара, но Аслак фон Витри изчисти топката от голлинията след удар на резервата Бранко ван ден Боомен.

Лудогорец - Аякс 1:4

Голмайстори: 0:2 Мохамед Кудус 16 и 18, 0:3 Брайън Броби 40, 0:4 Мохамед Кудус 50, 1:4 Оливие Вердон 70-дузпа

Лудогорец: Серджио Падт, Аслак фон Витри, Оливие Вердон, Ноа Сонко Сундберг, Марсел Хайстер, Якуб Пьотровски, Клод Гонсалвеш (46 - Доминик Янков), Иван Йорданов (78 - Педро Нареси), Кирил Десподов (56 - Спас Делев), Бърнард Текпетей (56 - Кайо Видал), Руан Круз (65 - Рик Джонатан)

Аякс: Джей Гортър, Дивайн Ренш, Йорел Хато, Оуен Вейндал (79 - Анас Салах-Един), Яков Медич, Бенямин Тахирович, Кенет Тейлър (72 - Бранко ван ден Боомен), Стивън Бергвайн, Мохамед Кудус (90 - Мика Годтс), Стивън Бергхюис (72 - Дейви Клаасен), Брайън Броби (46 - Карлос Боржес)