Обновен: 00:25 | 29 април 2024

Футболните ни национали записаха поредна загуба

"Лъвовете" паднаха с 0:1 от Иран в контрола

Снимка: Спортал

Българските национали по футбол инкасираха поредна загуба на терена. Националите ни паднаха с 0:1 от Иран в контролна среща, играна на стадион "Христо Ботев" в Пловдив. Това беше първи мач на националния отбор в града под тепетата от 40 години. Единственият гол в мача падна след точен удар с глава на крилото на гостите Мохамад Мохеби в 14-ата минута. Българските футболисти хвърлиха много сили, но така и не успяха да превземат противниковата врата. След три дни "лъвовете" гостуват на Черна гора в европейските квалификации.

Селекционерът на трикольорите Младен Кръстаич заложи на някои изненади в своята единайсеторка, макар че вчера обеща, че българският тим ще "изяде" тревата в тази среща. На вратата започна дебютантът Димитър Митов, който е страж на Сейнт Джонстън. Атаката поведе таранът на Арда Преслав Боруков. Друг дебютант - Лукас Петков от Гройтер Фюрт, също започна от първата минута. С капитанската лента излезе Кирил Десподов, като това беше първи двубой за крилото след трансфера му от Лудогорец в ПАОК преди няколко дни, предаде Sportal.

Преди първия съдийски сигнал момчетата на Кръстаич позираха за отборна снимка с фланелки с лика на легендарния защитник Петър Хубчев и надпис "С теб сме". Както е известно, героят от САЩ'94 се бори с коварна болест. В знак на подкрепа в ръцете на Кирил Десподов се появи и фланелка на България с името на Хубчев и неговия номер - 5.

Двубоят започна при равностойна игра. В 14-ата минута обаче гостите поведоха в резултата. Илия Груев сбърка отляво на отбраната на "лъвовете", което позволи на Иран да атакува в наказателното поле, където крилото на Ростов Мохамад Мохеби с глава порази мрежата зад Димитър Митов - 1:0 за гостуващия състав.

В 30-ата минута България отправи първия си удар в очертанията на вратата на Иран. Кирил Десподов пробва късмета си с далечен изстрел от фаул, но резервният страж на гостите Паям Ниазманд, заменил малко по-рано контузения титуляр Алиреза Бейранванд, улови топката.

Последваха няколко опасни пробива в пеналтерията на Иран, които обаче не доведоха до желания от българската публика резултат. В отговор гостите можеха да удвоят преднината си в 39-ата минута, когато акция на азиатците завърши с пас към голмайстора Мохеби, който отново беше на добра позиция, но този път не успя да засече. В 45-ата минута българският отбор организира отлична контра, но Лукас Петков не намери Преслав Боруков пред голлинията.

Второто полувреме започна с пропуск пред българската врата. Реализаторът на гостите Мохамад Мохеби стреля опасно отляво, но топката мина покрай рамката на Димитър Митов. Малко след това Младен Кръстаич потърси промяна, вкарвайки в игра Валентин Антов, Доминик Янков и Георги Русев на мястото на Алекс Петков, Ивайло Чочев и Преслав Боруков. В 68-ата минута дойде време за нови смени - Илиан Илиев влезе на мястото на Андриан Краев, а Кристиан Димитров замени Димо Кръстев.

В 85-ата минута Десподов изправи публиката с удар от фаул, преминал неточно над целта. Скоро след това Илиан Илиев хвърли снаряд към иранската врата, но топката мина над горната греда. Последваха още няколко опасни центрирания на нашите, но до изравняване така и не се стигна.

БЪЛГАРИЯ 0:1 ИРАН

0:1 Мохамад Мохеби (14)

БЪЛГАРИЯ: 12. Димитър Митов, 3. Димо Кръстев, 21. Алекс Петков, 4. Илия Груев, 20. Виктор Попов, 17. Иван Йорданов, 8. Андриан Краев, 18. Ивайло Чочев, 24. Лукас Петков, 11. Кирил Десподов, 16. Преслав Боруков

Резерви: 1. Даниел Наумов, 23. Иван Дюлгеров, 2. Иван Турицов, 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 10. Георги Русев, 13. Йоан Стоянов, 14. Патрик-Габриел Галчев, 15. Симеон Петров, 22. Илиан Илиев

ИРАН: 1. Белранванд, 25. Резаелан, 17. Нуролахи, 4. Халилзадех, 3. Хайсати, 14. Годос, 6. Езатолахи, 8. Пуралганджи, 10. Мохеби, 7. Джаханбаш, 9. Тареми