Обновен: 02:02 | 26 април 2024

Левски спря непобедимия Черно море

"Моряците" паднаха с минималното 0:1 и завършиха мача с 10 човека

Снимка: ПФК "Черно море"

Левски надви с минималното 1:0 Черно море в най-интригуващия сблъсък от 14-ия кръг на efbet Лига. В герой за столичани се превърна Джавад Ел Джемили, чийто гол в 57-ата минута нанесе първа загуба на непобедения досега тим на Илиан Илиев, който се очаква да поема националния отбор на България през предстоящата седмица. Важната победа на столичани, която заплете сериозно челните места в първенството, дойде и след червен картон на Влатко Дробаров в 22-ата минута, който пък бе отсъден след намесата на ВАР, предаде "Спортал".

Така "сините" се доближиха само на четири точки от първото място, докато "моряците" пропуснаха възможност да излязат на върха, оставайки на точка от лиидера Локомотив (Пловдив). 26-кратните шампиони обаче имат и мач по-малко от водачите.

Срещата на стадион “Георги Аспарухов” се игра пред около 8900 зрители.

Николай Костов бе взел решението да извади от състава всичките си национали. Пламен Андреев, който напоследък не е във форма и сбърка в доста мачове, пропусна мача, а Николай Михайлов се завърна под рамката. Националите Андриан Краев, Кристиан Димитров, Патрик-Габриел Галчев и Марин Петков бяха на пейката, където започна мача и Рикардиньо.

Треньорът на "сините" направи четири промени от равенството 1:1 с ЦСКА-София. Михайлов, Ван дер Каап, Ел Джемили и Дарлан започнаха вместо Андреев, Димитров, Краев и Рикардиньо. Пред Николай Михайлов, действаха Жереми Петрис, Килиан ван дер Каап, Хосе Кордоба и Цунами, Дарлан, Асен Митков и Асими Фадига бяха халфовете зад Роналдо, Уелтон и Джавад Ел Джемили.

Илиан Илиев направи три промени от последния мач на тима - равенството 2:2 срещу Локомотив (Пловдив), като всичките бяха в предни позиции. Вместо Мазир Сула, Александър Василев и Атанас Илиев, на терена бяха Пабло Гарсия, Мартин Милушев, който дебютира от първата минута, и Брено Тейшейра.

Преди срещата изпълнителният директор на домакините Даниел Боримиров награди Андриан Краев със специална фланелка по случай неговите 100 мача за клуба.

Гостите стартираха по-активно, а при една лошо върната топка Михайлов можеше да има проблеми. В 8-ата минута Роналдо направи невероятен пропуск, след като Иван Дюлгеров излезе неразчетено извън наказателното поле и бразилецът остана сам на празна врата, но при опита си да стреля бързо с левия крак се подхлъзна и не можа да изрита достатъчно силно топката, за да вкара за 1:0. Малко по-късно с глава Роналдо нанесе удар, но Дюлгеров бе на мястото си.

В 18-ата минута феновете на Левски изкараха два големи транспаранта срещу ръководството на БФС, като първият бе от централната част на Сектор "А", а вторият от крайната част на сектора, където седяха ултрасите от Сектор "Б", останал затворен поради наказание. Голяма част от стадиона скандираше в същото време: "Оставка, оставка".

В 22-ата минута гостите останаха с човек по-малко. Дробаров бе изгонен за груб фал в краката на Ел Джемили. Македонецът спря испанецът и получи жълт картон, но след намесата на ВАР реферът Николай Попов промени решението си и показа директен червен картон, отменяйки първото си решение.

Веднага след това Брено Тейшейра отправи удар след центриране от корнер, но Михайлов спаси. Домакините, които играеха с човек повече, бяха бавни и грешаха изключително често, което изнерви и публиката, която искаше по-добро представяне. Уелтон се опитваше, но Попов се справяше много често добре и това още повече затрудняваше "сините", които бяха без идея в атака.

Втората част започна с Рикардиньо вместо Фадига и много по-активен Левски. Ел Джемили още в първите секунди пробва рефлекса на Дюлгеров, а при добавката гостите изчистиха. Хубав удар на Ел Джемили от 25 метра мина на сантиметри от лявата греда в 50-ата минута.

Малко по-късно играчът с №11 на столичани все пак успя да се разпише с хубав изстрел извън наказателното поле. Дарлан подаде на испанеца, който напредна и стреля под гредата, пращайки топката в мрежата. Националният вратар Дюлгеров можеше да се намеси и по-добре, тъй като ударът бе близо до него. Илиан Илиев пък имаше претенции към Попов за нарушение срещу Брено Тишейра преди атаката, започната от Кордоба, за попадението на столичани.

Попадението е пето за испанеца през този сезон, както и първо от почти три месеца, след като се бе разписвал последно при победата с 6:0 срещу Локомотив (София) в края на юли, когато отбеляза две попадение на "Герена".

Ники Михайлов трябваше два пъти да излиза, за да спаси вратата си, докато Велислав Василев влезе за гостите, а Асен Чандъров и Марин Петков смениха голмайстора в мача и Роналдо. Лявото крило на "сините" Уелтон пък имаше претенции за дузпа при един от пробивите си срещу Попов.

Уелтон направи голям пропуск в 75-ата минута, но това не се оказа фатално за 26-кратните шампионите, които въпреки офанзивните смени на  Исмаил Иса и Атанас Илиев, удържаха преднината си. Някои отсъждания на Попов не се харесаха, както на Илиев, така и на публиката. Кристиан Димитров също така се появи в последните минути, но чисти положения на Черно море липсваха през цялата среща.

Домакините, които прекъснаха серия си от два мача без успех, ще се опитат да се доближат още повече първите места в гостуването на Берое. Варненци пък приемат Пирин в следващия кръг.

Това победа №78 за "сините" срещу Черно море от 132 мача в първенството, докато гостите останаха с 21 успеха. Резултатът 1:0 пък донесе успех №22 с този резултат за столичани срещу варненци.

ЛЕВСКИ 1:0 ЧЕРНО МОРЕ
1:0 Ел Джемили (57)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Жереми Петрис, Килиан ван дер Каап, Хосе Кордоба, Цунами, Дарлан, Асен Митков, Асими Фадига, Роналдо, Уелтон, Джавад Ел Джемили

ЧЕРНО МОРЕ: Иван Дюлгеров, Виктор Попов, Живко Атанасов, Влатко Дробаров, Цветомир Панов, Даниел Димов, Васил Панайотов, Мартин Милушев, Пабло Гарсия, Едгар Пачеко, Брено

Стадион: "Георги Аспарухов", София
Главен съдия: Никола Попов
Начало: 16:30 часа