Варна 17°
10:00 | 10 ноември 2023
Обновен: 18:52 | 29 април 2024

Лудогорец победи Фенербахче и запази шанса си да продължи в Лигата на конференциите

Турският отбор беше подкрепен от близо 1000 човека на стадиона в Разград

Снимка: Gong.bg

След фантастично попадение от 25 метра на Якуб Пьотровски и късен гол на Квадво Дуа, Лудогорец записа втора победа в групите от Лига на конференциите. Родният шампион нанесе втората загуба през сезона на турския гранд Фенербахче пред препълнения до краен предел с фенове „Хювефарма арена“ след успех с 2:0 в Разград.

Гостуващият тим беше подкрепян от близо 1000 човека в североизточна България, предаде Gong.bg.

Голът на полския халф на домакините беше изключително красив, но и в хода на мача той бе най-добре представилият се играч на терена от двата тима с дейното си участие във всички фази от играта.

В самия край на срещата пък влезлият като резерва Руан Секо се разписа за втори път, за да гарантира трите точки за „орлите“.

Победата на Лудогорец затегна максимално възела за развръзката в група Н, след като „орлите“ са с 6 точки след четири изиграни срещи. Турският тим е лидер с 9 точки, докато Нордселанд е втори със седем. Последният Спартак Търнава е с една, след като отборът направи хикс с датчаните в това завъртане от групите.

В следващия рунд Лудогорец ще пътува до Словакия за визита на Търнава, докато „жълто-сините“ ще приемат Нордселанд на „Шюкрю Сарачоглу“ в Истанбул. „Орлите“ ще трябва да търсят задължителен успех при гостуването си на Спартак Търнава, за да могат да имат сериозни шансове да продължат европейското си участие и напролет.

Феновете на Лудогорец реализираха голяма хореография преди първия съдийски сигнал на чешкия рефер. Целият стадион бе обагрен със зелено-бели картони, а под една от двете трибуни имаше надпис "Мила родино, ти си земен рай".

Грандът от Истанбул започна с по-дейно владение на топката в първите минути на срещата, докато Лудогорец отговаряше с бързи нападения по фланговете на своя опонент. Лудогорец преустанови бързо доминантния контрол на топката от гостите и започна да притиска съперника в неговата половина. Особено дейни с включванията си бяха Бърнард Текпетей и Кайо Видал.

В 14-ата минута капитанът на гостите - Тадич, изведе фанстастично Брайт Самуел, който нахлу в българското наказателно поле. Крайният бранител опита успореден пас по земя за Миши Батшуай, ала белгийският нападател не успя да нанесе удар по топката. Две след това юношата на Ливърпул - Раян Кент, стреля от средна дистанция, но след рикошет Слуга изби встрани.х

При ответното нападение Лудогорец откри резултата. "Орлите" създадоха напрежение спрямо вратата на Ливакович и топката бе изчистена, а тя бе срещната от Пьотровски. Полският полузащитник нанесе поразяващ изстрел към вратата на хърватския страж - Ливакович, който застина на едно място - 1:0.

В 25-ата отново полският футболист на разградчани бе близо да вкара втори гол, след като топката бе продължена при центриране, но ударът му отблизо бе уловен от Ливакович.

11 минути преди края на първото полувреме Лудогорец създаде нападение отдясно. Текпетей пусна към Пьотровски, който изведе в наказателното поле на турците - Квадво Дуа. Швейцарецът отправи изключително тежък изстрел към вратата на "жълто-сините", но топката не намери очертанията на Ливакович.

В 43-ата Кайо Видал комбинира пред наказателното поле на Фенербахче с Текпетей. Ганецът финтира Акчичек и шутира мощно с левия крак, но Ливакович показа блестящ рефлекс и отрази удара на №37 при "орлите'. В самия край на полувремето Миха Зайц изрита много тежко Антон Недялков край тъчлинията, заради което получи жълт картон. До края на полувремето пък движението на капитана на разградани бе затруднено след удара в крака.

Втората част започна с много опасно положение за госта от Истанбул. Миши Батшуай беше намерен с подаване в наказателното поле на "орлите' и стреля по диагонала, но Слуга парира удара му. В 56-ата минута отново Батшуай беше близо до това да изравни резултата. Белгиецът  овладя в полето на Лудогорец и надигра един на един Оливие Вердон. Топката беше изстреляна от малък ъгъл и се отби в напречната греда на хърватския страж на Лудогорец.

В 67-ата минута намиращият се по целия терен в хода на мача Пьотровски отново проби безкомпромисно отляво. Полякът опита да потърси Дуа, но нападателят застана на едно място и не понечи да тръгне към топката, след което Остерволде изчисти силно напред. В 79-ата шут на Клод Гонсалвеш прелетя над напречната греда на Ливакович.

Девет преди края Слуга изпълни аут, а топката стигна до Делев. Нисичкият нападател на "орлите" опита удар от воле, ала той не беше точен. Във втората минута от добавеното време на срещата Лудогорец отбеляза и втори гол, с който реши всичко. Антон Недялков се включи в атаката и подаде към Аслак Фон Витри, който продължи за Руан Секо в наказателното поле. Влезлият като от близка дистанция нямаше как да сбърка

FT/ Лудогорец - Фенербахче 2:0

1:0 Пьотровски (18)

2:0 Секо (90+)

Рефер: Ондрей Берка (Чехия)

Стадион: "Хювефарма Арена" (Разград, България)

Лудогорец (4-3-3): 12. Симон Слуга – 16. Аслак Фон Витри, 24. Оливие Вердон, 22. Франко Русо, 3. Антон Недялков (К) – 30. Педро Нареси, 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонзалвеш – 77. Кайо Видал, 9. Квадво Дуа, 37. Бърнард Текпетей

Резерви: 1. Серджио Падт, 67. Дамян Христов – 5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, 11. Мунир Шуиар, 17. Сон, 26. Ноа Сонко Сундберг, 44. Марсел Хайстер, 64. Доминик Янков, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев, 99. Руан Секо

Треньор: Георги Дерменджиев

Фенербахче (4-3-3): 40. Доминик Ливакович – 21. Брайт Осайи-Самуел, 95. Юсуф Акчичек, 24. Джейдън Остерволде, 7. Ферди Кадъоглу – 5. Исмаил Юксек, 27. Мигел Креспо, 26. Миха Зайц – 11. Райън Кент, 23. Мичи Батшуаи, 10. Душан Тадич (К)

Резерви: 70. Ирфан Джан Егрибаят, 97. Фуркан Акзюз – 9. Един Джеко, 17. Ирфан Джан Кахведжъ, 20. Дженгиз Юндер, 22. Умут Найър, 29. Ахмет Айдън, 49. Мухамет Имре, 53. Себастиан Шимански, 91. Каан Акязъ, 92. Ефекан Карайъзъ