Обновен: 15:15 | 29 април 2024

Везенков подобри рекорда на Глушков в НБА

Нашенецът помогна на Сакраменто Кингс за обрата срещу Финикс Сънс

Кадър: Диема Спорт 2

Българският баскетболист Александър Везенков записа най-резултатния си мач в НБА. Това стана при победата на Сакраменто Кингс със 114:106 над Финикс Сънс след обрат в мач от редовния сезон. „Слънцата“ имаха аванс от девет точки на полувремето, но Сакраменто направи много силна трета част, която спечели с 21 т. разлика.

Везенков се отличи с 14 точки, три борби, две асистенции и три пресечени топки, с което стана третият най-резултатен играч на „кралете“ в мача. 28-годишното крило отново започна като резерва и за първи път се появи на игрището три минути преди края на първата четвърт. Той изигра общо 20:12 минути.

Това е най-резултатният мач на българин в историята на НБА. До момента рекордът беше 13 точки. Именно толкова Везенков наниза на 30 ноември срещу Лос Анджелис Клипърс. 13 точки е и най-доброто постижение на първия българин, играл в Лигата. През пролетта на 1986 г. Георги Глушков има три мача с по 13 точки – срещу Кливланд Кавалиърс, Юта Джаз и Хюстън Рокетс.

Диарън Фокс беше най-резултатен за победата на „кралете“ срещу Финикс. Той завърши с 34 точки. Домантас Сабонис добави дабъл-дабъл - 15 точки и 17 борби. Малик Монк и Кийгън Мъри вкараха по 13 за успеха. Девин Буукър се отличи с 28 точки за „слънцата“, а Ерик Гордън наниза 19.

В рамките на следващата седмица на Сакраменто Кингс предстои да изиграе четири мача. Първо на 12 декември (вторник) от 5:00 часа българско време приема Бруклин Нетс. Само ден по-късно Везенков и съотборниците му гостуват на Лос Анджелис Клипърс. Следват две домакинства – на 15 декември срещу Оклахома Сити Тъндър и на 17 декември срещу Юта Джаз.