Порезни рани, одраскани колене и лакти – децата и юношите си навличат подобни контузии почти ежедневно. Възрастните също не биват подминавани от случайни падания и инциденти. Често наранената кожа трябва да бъде дезинфектирана, за да се избегнат замърсяване и потенциални тежки възпаления и инфекции.
Спирт, риванол и кислородна вода са три от най-популярните дезинфектанти и повърхностни антибактериални средства, присъстващи в аптечката на всеки дом.
Според съвременната медицина, използването на кислородна вода е силно непрепоръчително, особено ако има друга алтернатива за почистване на раната.
Кислородна вода се нарича 3%-ния разтвор на диводородния пероксид, H2O2, познат още като водороден прекис и като козметичното средство за изрусяване перхидрол (30%-ен разтвор на диводороден пероксид).
Самото прилагане на кислородна вода върху разранена кожа е болезнено, води до силна стимулация на болковите рецептори и е съпроводено от появата на мехурчета. Факт е, че пероксидът е отлично съединение за дезинфекция – убива моментално патогенните (болестотворни) микроорганизми с които се срещне. Проблемът е, че е твърде добър в тази си функция и убива както чужди, така и невинни, здрави кожни клетки.
Пероксидът е бърз и безпощаден убиец – попадайки в близост до клетъчна мембрана, започва силно да привлича и да откъсва електрони от външната ѝ обвивка – настъпва бързо разграждане на мембраната и гибел на клетката. Същата съдба очаква и здравите кожни клетки, попадащи в контакт с дезинфектанта.
Формирането на балончета около третираната с пероксид кожа е резултат от взаимодействието му с каталазата – ензим, намиращ се в почти всички живи организми, който разгражда пероксида на вода и кислород.
Каталазата се намира и в човешките клетки, понеже водородния пероксид се образува по естествен път в тялото като отпаден продукт на захарния метаболизъм и трябва да бъде разграждан. Но човешките клетки нямат достатъчно каталаза за огромните количества пероксид, прилагани при почистването на рани и не могат да го разградят – той ги унищожава пръв.
Проблемът идва от факта, че заедно със замърсителите се унищожават и здрави кожни клетки, от които се очаква да започнат регенерирането след механичната повреда. Уви, те биват и химически увредени, което усложнява оздравителния процес, забавя зарастването на раната и може да доведе до усилено възпаление.
Ако получената кожна рана е дълбока, кърви повече от 7-15 минути или буди притеснение – съветва се да се потърси медицинска помощ. За по-леки кожни травми обикновено е достатъчно измиването с топла вода и сапун, за по-сигурно може да се прилага спирт или риванол, който е по-щадящ.
Коментари