Болестните изменения на космената покривка могат да бъдат израз на самостоятелно заболяване на косъма, дерматоза или системно заболяване. Заболяванията на космите могат да бъдат вродени или придобити, както и локализирани или с дифузно засягане на няколко зони по тялото.
Често алопецията (оплешивяването) остава с неизяснена генеза, но отношение към проблема имат, както факторите на външната среда – химикали, вредни въздействия, някои инфекциозни причинители, така и някои заболявания на организма – хормонални промени, вродени ензимни дефицити и други.Андрогенната алопеция е свързана с разреждане на космите основно в теменната част на главата – от челото до вертекса. Обикновено е симетрична и засяга основно мъжкия пол. Състоянието се свързва с повишено ниво на мъжките полови хормони и изразена чувствителност на космения фоликул към някои метаболитни продукти на тестостерона.
Все още не е изяснен напълно въпросът със стимулиращото действие на андрогенните хормони спрямо космените фоликули по тялото, брадата и тила и едновременното предизвикване на оредяване на фоликулите по теменната част на главата.Процесът на постепенно намаляване на космената покривка на главата (в определени участъци) може да започне още от ранна възраст – 16-18 години. Като цяло процесът е бавен – в началото космите се заместват с по-тънки и променени по структура (непълноценни), които впоследствие напълно отпадат и кожата на главата остава гладка и без патологични промени, до леко атрофична с възрастта.
При жените андрогенната алопеция се среща значително по-рядко, обикновено е свързана с навлизането в менопауза и съответните хормонални промени, които настъпват в организма (намаляване нивото на естрогените). Освен това могат да бъдат насочващ симптом за повишено количество на мъжки полови хормони, за сметка на женски.
При жени като лечение се прилагат контрацептивни средства с благоприятен ефект. Локално приложение на естрогени също се прилага, както и различни видове масажи и физиотерапия. Козметичната индустрия предлага различни коригиращи алтернативи – присаждане на космени авто- и алотрансплантати (съответно от собствена или чужда коса).
Огнищната алопеция или още алопеция ариата е относително често заболяване, което се характеризира с кръгово отпадане на космите. Свързва се с огнищни инфекции, понижено количество на цинк и желязо, отравяне с някои метали, ендокринни заболявания – на щитовидната жлеза, хипофизата, надбъбреците.Състоянието протича безсимптомно – постепенно започва появата на едно или няколко овални обезкосмени полета в окосмената част на главата и брадата при мъжете. В по-напредналите случаи може да има зясягане космите и на други части от тялото, дори и по ноктите могат да се появят дистрофични промени – те стават по-чупливи и с намален блясък.
При огнищната алопеция се наблюдава хронично протичане на заболяването – с настъпването на рецидиви и последващи ремисии. Диагнозата на заболяването се поставя освен по клиничната картина и чрез т. нар. трихограма – микроскопско изследване на 100 косъма, които се отскубват с пинсета от ръба на засегнатите зони. В дифренециалната диагноза на заболяването влизат някои инфекциозни заболявания – сифилис, локална гъбична инфекция, хронична еритематоза и други.Лечението се улеснява при откриване на специфичната причина за заболяването. При случаите, в които такава не се открива, се прилагат кортикостероидни кремове, добавки с цинк, желязо и други.
puls.bg
Четете още:Защо всяка двойка трябва да пътува заедно?
Коментари