Лятна почивка – без кои хапчета да не тръгваме?

Дебнат ни много вируси

Лятна почивка – без кои хапчета да не тръгваме?

Опасността от здравословни инциденти е по-висок при деца, възрастни хора, хронично болни. Те изискват по-благоприятни условия, умерено слънцегреене, предпазване от дехидратация или простуда. Ухапванията от насекоми са с по-голяма честота в детска възраст.

 

Там са по-чести и травмите. Бременните са рискови за дехидратация и колаптични състояния. Хронично болните (от сърце, бъбреци, черен дроб) имат специфични нужди и изсквания, които трябва да се оценят. Желателно е почивката при всички тях да бъде в или близо до населено място с медицински пункт.  

 

Ваканциите с включени екстремни спортове (кану, гмуркане, парашутизъм, дълги пешеходни или моторизирани преходи и т.н) са придружени от съответен риск от заниманието. За тях се препоръчва добра подготовка, инструктаж, придружител и бърз достъп до медицински екип при сериозно усложнение.

 

Не на последно място са и стандартното плуване и игра в море, реки, езера, басейни, които носят риск от травми или давене. Комбинацията на вода със слънце е рискова за прегряване, слънчев удар и изгаряне на кожата.   Всички трябва да бъдат наясно, че самолечението може да бъде опасно. При най-малко съмнение за сериозен проблем или усложнение е най-добре да се направи консултация с лекар.

 

Въпреки това идеята за медицинска аптечка трябва да „узрее в главата“ на всеки, подхождащ сериозно към здравето си. Разбира се, има значение мястото и продължителността на почивката.   При здрави хора лятото създава риск от слънчев удар и изгаряне на кожата.

 

Първа препоръка е предпазване посредством шапки, адекватно облекло, прием на достатъчно течности и покриване на кожата със защитен крем. При настъпило прегряване може да се наблюдават прималяване, гадене, главоболие, дори загуба на съзнание. Важно е поставянето на човек на сянка, лягане охлаждане на главата и почивка. Допълнително може да се приеме обезболяващо при дълго главоболие.  

 

Изгарянето на кожата може да стане в различна степен, като появата на мехури и нарушаване на цялостта и задължително изискват лекарска помощ. Важно е доброто хидратиране на зоните със специални кремове и охлаждането им до успокоение. Могат да се приемат противовъзпалителни и обезболяващи поради вероятното зачервяване, болка, фебрилитет.

 

При разраняване на кожата помагат мазила за регенериране, витамин Е и А, противовъзпалителни кремове.  

 

Останалите медикаменти може да видите в Puls.bg

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата