Мръсният въздух води до безплодие

Уврежда бъбреците, пикочния мехур, дебелото черво…

Мръсният въздух води до безплодие

Оказва се, че замърсеният въздух има сериозно негативно влияние върху репродуктивните способности на жените. Конкретно, учени от Бостънския университет в Масачузетс смятат, че замърсеният въздух въздейства на менструалния цикъл и е причина за нередовната менструация.

Проблемът с нередовната менструация обаче не е изолиран, той е обвързан с инфертилитет (репродуктивни проблеми), поликистозен овариален синдром и метаболитен синдром.
 
Заключението на учените се базира на изследване, измерващо влиянието на замърсения въздух върху здравето на момичета в пубертетна възраст, между 14 и 18 години.

Използвани са данните от мащабно проучване за здравето по местоживеене и показателите за замърсяването на въздуха от системата за мониторинг на качеството на въздуха.
 
Докато обществото коментира вредите на мръсния въздух върху белодробното и сърдечносъдовото здраве, това изследване показва до каква степен репродуктивната ни и ендокринна система зависи от качеството на въздуха, който дишаме, споделя водещия автор на труда д-р Шрути Маалингея.
 
Менструалният цикъл е зависим от хормоналната регулация, а вредните частици във въздуха, оказва се, показват хормонална активност, попадайки в организма и влияят върху цялата ендокринна система.
 
Резултатите от това изследване са публикувани в journal Human Reproduction.
 
Замърсеният въздух повишава риска от фатален изход заради заболяване на бъбреците, пикочния мехур и рак на дебелото черво, а не само на рак на белите дробове, документира друг подобен труд.
 
Проблемът е, че в замърсения въздух се намират канцерогенни и мутагенни вещества, които оказват влияние при развитието на системни хронични възпалителни процеси, оксидативен стрес и ДНК увреждания, които могат да бъдат фатални впоследствие.
Тепърва ще се изучава връзката между данните, но факт е, че тя вече се намира.

 

Направено е проучване измежду 600 000 души в САЩ за смъртността заради рак вследствие на дългосрочно излагане на прахови частици PM2.5, азотен диоксид (NO2) и озон (О3).
 
Регистрира са 43 000 случаи на смърт заради не-белодробно онкологично заболяване. Праховите частици PM2.5 се свързват с фатален изход заради рак на бъбреците и пикочния мехур, като на всеки 4,4 микрограма рискът расте с 13 - 14 %.
 
Азотният диоксид се свързва с фатален изход заради рак на дебелото черво, като на всеки 6,5 ppb, рискът скача с 6%.
 
Тези данни са поместени в journal Environmental Health Perspectives.
 
Намаляването на емисиите на замърсяване на въздуха на глобално и местно ниво са от ключово значение за здравето на населението и намаляването на разходите за лечение.

Puls.bg
 

 

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата