Ново проучване твърди, че физически упражнения в точно определено време на денонощието могат да променят циркадните ритми, което би могло да е потенциално решение на проблема при смяна на часовите зони и работата на смени.Циркадните ритми са биологични процеси, които имат ендогенно, подлежащо на тренинг, циклично поведение с период на цикъла около 24ч. Те регулират нашето тяло – хранене, сън, бодърстване и т.н. Дневната светлина и мрака са основните фактори, които повлияват нашите циркадни ритми.Група неврони в мозъка получава информация колко е светло чрез оптичния нерв. Така се съобщава на мозъка кога е време за сън, за да започне освобождаването на хормона на съня, мелатонин.
Но когато пътуваме на дълги разстояния и трябва да сменяме часови зони или работим дневни и нощни смени, ние нарушаваме тези циркадни ритми. Последствия от тези нарушения са безсъние, умора, трудно концентриране, главоболие и стомашно – чревни проблеми. До момента няма лекарство, което да се прилага с успех при неудобствата, причинени при смяна на часовите зони и работа на смени. За това много се работи в тази насока. Ново проучване открива, че в ретината има група клетки, които секретират вазопресин. Друг хормон, който участва в регулирането на циркадните ритми. Промяната в сигналните пътища на вазопресин може да е ключа към създаването на ново лекарство, което би могло да намали негативния ефект, от промяната на часовите зони, върху тялото.
Биха могли да се създадат капки за очи, които да се използват преди дълги полети. Използвайки ги няма да усещаме часовата разлика. Но пускането на такъв вид лекарство е все още далече в бъдещето.Изследователи от университет във Финикс са открили, че физическите упражнения могат да се борят със симптомите при смяна на часовите зони. В проучването са участвали 48 участници на възраст между 18 и 30 години. Учените следят циркадните им ритми и как физическите натоварвания влияят върху тях в продължение на 5 дни.
Доброволците са извършвали физически упражнения ежедневно по 1ч. – умерено бягане и други упражнения. Те извършват тези упражнения в различни часови интервали, през деня или през нощта. След тренировките те са давали проба от урината си, където е било измервано нивото на мелатонин. При спортуващите доброволци нивата на мелатонин са нормални, което е предпоставка и за нормален сън.
puls.bg
Четете още: Как действа хиалуроновата киселина на кожата?
Коментари