IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
12:15 | 13 юни 2019
Обновен: 19:14 | 25 май 2025

България е сред най-богатите на пеперуди страни в Европа (СНИМКИ)

Около 3000 са местните видове, много от които – защитени

По материала работи: Слав Велев
България е сред най-богатите на пеперуди страни в Европа (СНИМКИ)

СНИМКИ ЕЛИ МАРИНОВА

За повечето хора летящите тварчета - бръмбари, щурци, скакалци, оси и подобни „буболечки” предизвикват страх и погнуса. Пеперудите (и може би калинките) си остават единствените насекоми, спечелили всеобщата обич и възхищение. И това не е случайно. Природата не спира да изненадва човека със своите цветове, явления и причудливи форми.

 

Да повикаш пеперуда

Следващата информация може да ви се стори леко инфантилна. Затова ви съветваме да си намерите: различно четиво, плетка или друго занимание. За имащите време и нерви, предлагаме едно почти нереално упражнение, което ще им върне хармонията и  равновесието за дълго време. Повикайте пеперуда (от какъвто и да е вид) на ръката си! Правим уточнението, че привикването на пеперуда на ръката ви е различно от лов на пеперуди. Ако наблизо до вас кацне пеперуда и не бързате за никъде, опитайте следното: много бавно приближете показалеца си до насекомото. То ще излети. Пробвайте пак. Бавно, с търпение и пълно спокойствие. Може да ви се струва, че пеперудите са твърде нисши създания, за да ви усетят, но това не е точно така. Ако сте упорити, ще постигнете успех, а няколкото секунди смесване на енергия ще запомните завинаги.

 

Ванеса кардуи, снимана над дюните до Несебър.

 

Летящите красавици у нас

България има богата и разнообразна гама от местообитания, което я прави една от най-добрите среди в Европа за пеперуди. Проучвания на пеперудите в България са извършвани в продължение на повече от 150 години. В България има над 210 местни пеперуди, много от които са включени в международното или местното природозащитно законодателство.

 

Стотици пеперуди от редкия вид ВАНЕСА КАРДУИ дойдоха във Варна, за да летуват далеч от непосилните жеги на юга. Насекомите мигрират от Африка на север за лятото, като България е една от спирките им за почивка. Пеперудата се среща като постоянно обитание и в българските поля.

 

СИНЕВКАТА е второто по рода си семейство пеперуди, с над 6000 вида в световен мащаб. Те съставляват около 30% от известните видове пеперуди. Възрастните са малки, обикновено под 5 см, и са ярко оцветени, понякога крилата им светят с метален блясък. Мравките могат да бъдат техните идеални спасители от злонамерени хищници и двата вида да живеят до излюпването на пеперудата в прекрасна симбиоза. Някои ларви са способни да произвеждат вибрации и ниски звуци. Те използват тези звуци, за да комуникират с мравките. Възрастните индивиди често имат космати опашки, подобни на антените си, с черно-бял аналогов външен вид.

 

Синевка в цялото и великолепие.

 

АДМИРАЛЪТ е често срещана в България пеперуда в равнините и планините до 2000 m. надморска височина. Крилете са с размер около 5 см. Те са чернокафяви, като задните са с червена ивица на върха и с черни точки върху нея. Предните имат същата напречна червена ивица по средата, но без точки, а към върха – няколко бели петна. Адмиралът се появява рано напролет, още с първите топли, слънчеви дни. Гъсениците се хранят с коприва и разваленка.

 

Двама Адмирали

 

САФО е предимно планинска пеперуда. Тази красавица е заснета в района на Централен Балкан около водопадите Крушуна. Достига 45 мм в размер с преобладаваща тъмнокафява до черна окраска с неправилни бели петна на предните крила и широка бяла ивица и една успоредна на нея редица от бели петънца на задните крила. Среща се във влажни гористи местообитания, често около речни долини до 1500 м надморска височина, където вирее и хранителното растение на гъсениците – видовете от род секирче. Лети от края на май до август. Може да бъде разпозната по планиращия полет в сянката на дървесните корони или видяна да си почива с разперени крила.

 

Сафо

 

На планетата ни са известни около 140 хил. вида пеперуди. Най-голямо е разнообразието им в тропическите и субтропическите области. На целия континент са установени 440 вида дневни пеперуди, от тях у нас са познати почти половината – 214. Нощните пеперуди не са толкова добре проучени, но като разнообразие имат първенство – за страната ни се съобщават почти 2700 вида. Пеперуди има навсякъде у нас - от крайбрежните плажове до най-високите върхове на Рила и Пирин. Попитайте едно малко момиченце какво иска да му нарисуват на ръката и ще чуете на първо място – пеперуда.  Пъстрите крила и любопитният начин на живот не един път са събуждали интереса на художници и поети. Но пеперудите са и любим обект на изследвания за много учени. Спокойно може да кажем, че тази група насекоми е сред добре проучените в световен мащаб.

Ели Маринова

Снимки авторът

 

Синевка, гледана отвън.

 

 

Стотици пеперуди от рядък вид прелетяха от Африка до Варна (СНИМКИ)

Коментари

Новини Варна