Да избереш по-доброто, когато става въпрос за храна, алкохол или упражнения, е като да решиш сложен тест – често повече от един отговор ти се струва приемлив, а правилният е всъщност съвсем малко по-удачен от другите. Тук сравнихме няколко възможности, за да ти покажем кое е по-здравословно.
Орехи - включването на орехите в ежедневното ти меню ще ти помогне да поддържаш идеално тегло, тъй като съдържат мазнини, засилващи метаболизма. Добри мазнини - включи ги в диетата си, те намалят подуването на корема. Това са авокадо, ленено масло, зехтин и ядки. Билки - някои билки като мента и джинджифил в действителност спомагат на храносмилателната система. Това е важно, защото ако тялото ти не смила храната правилно, цялата система излиза от равновесие, което допринася за подуване на корема. Пълнозърнест хляб - избягвай въглехидратите, които се освобождават бързо и покачват кръвната захар. Спри се на пълнозърнестите варианти, които освобождават енергията бавно.
1. Да хапваш по няколко парченца на ден или да изядеш огромен шоколад наведнъж един път в месеца?
Диетолозите са категорични: по малко всеки ден. Преяждането обикновено е резултат от ограничаване на любимата ти храна дни наред. Когато задоволяваш глада си за сладко с малко количество ежедневно, рискът да прекалиш и да изядеш много ненужни калории наведнъж намалява драстично. Да се спреш, след като си изяла 3-4 блокчета, ти показва, че имаш право на удоволствие, но в разумно количество.
2. По едно питие дневно или голямо оливане на две седмици?
Отговорът ти е ясен и без да си специалист. Но експертите държат да знаеш, че безпаметното напиване, макар и веднъж-два пъти месечно, е далеч по-опасно за здравето ти, отколкото редовното пиене в МАЛКИ количества. Французите отдавна са го доказали – една, максимум две чаши вино всеки ден намалява риска от сърдечносъдови заболявания. Ако увеличиш количеството обаче, се увеличава и опасността.
3. Чаша подсладена диетична газирана напитка или чаша прясно изцеден плодов сок с повече калории?
Заложи на плодовия сок, без да се замисляш. Да, има повече калории, но ако не прекаляваш (чаша на ден е добре), той може да е част от здравословния ти режим. Подсладените напитки нямат никаква хранителна стойност и съдържат вредни химикали.
4. По няколко филийки пълнозърнест хляб дневно или бял хляб, но съвсем рядко?
Пълнозърнестият хляб не случайно е много полезен. Той има много фибри и висока хранителна стойност, което го прави идеален за ежедневна употреба. Ниското съдържание на въглехидрати помага да се чувстваш сита по-дълго време и ти спестява желанието за междинни похапвания. Не забравяй, че и тук умереното количество е важно.
5. Да идеш във фитнеса гладна или да хапнеш преди тренировка?
Освен ако не си спортистка и не гониш някакви конкретни атлетични резултати, тренировката на празен стомах всъщност е доста полезна, твърдят диетолозите. Доказано е, че по този начин тялото се адаптира по-успешно към различните натоварвания – например, ако тепърва започваш нова система от тренировъчни техники. Ако ходиш в залата рано сутрин, спокойно можеш да закусиш след това. За спортуващите следобед диетолозите препоръчват нисковъглехидратни храни на обяд, за да не ти се прияде точно преди тренировка.
6. Детоксикация цял месец веднъж годишно или детокс веднъж седмично (изчистване с плодов сок)?
Нито едно от двете, категорични са специалистите. Плановата детоксикация не е необходима, защото черният дроб върши тази работа непрекъснато. По-добре се постарай да подобриш ежедневните си хранителни навици, за да стимулираш работата на черния си дроб, отколкото да се подлагаш на изтощителни – и често неефективни – диети. Ако искаш природно пречистване, диетолозите препоръчват да се придържаш към режим с нисък прием на мазнини, 5 порции зеленчуци и 2 порции плодове на ден, както и минимум алкохол.
7. 30 минути леки упражнения всеки ден или интензивна кардиотренировка 3 пъти седмично?
Спортните психолози са на мнение, че ако не обичаш да се натоварваш, е по-добре да тренираш леко всеки ден, отколкото да се потиш във фитнеса през два-три дни. Положителните ефекти върху здравето ти от ежедневните умерени тренировки са безспорни, а усилените кардионатоварвания просто подобряват издръжливостта на сърдечносъдовата система. Някои сравняват това с хранителните навици – все едно да ядеш огромно количество храна три пъти седмично вместо по малко всеки ден. Като цяло принципът „Всичко или нищо” не е за препоръчване.
8. Продължителни тренировки с леки тежести за мускулна маса или по-малко повторения с по-тежки уреди?
Освен ако не търсиш специфичен резултат в трупането на мускули, е по-добре да се придържаш към по-честите серии с по-леки тежести. Това е най-добрият вариант за жени, които искат да оформят тялото си, защото така се увеличава издръжливостта, без да се трупа излишна маса, обясняват кинезитерапевтите. Бонус съвет: ако направиш почивките между сериите максимално кратки, ще успееш да стопиш и няколко килца.
9. Час по-малко сън всяка нощ или парти до зори от време на време?
Вероятно е по-добре да си лягаш по-късно всеки ден, отколкото да се прибираш на разсъмване веднъж или два пъти в месеца. Знаеш, че сънят възстановява тялото – това е времето, в което хормоните си вършат работата. Час по-малко за нощ не би трябвало да затрудни процеса, но продължителното безсъние със сигурност ще ти донесе неприятности, тъй като освобождава стрес хормони, категорични са експертите.
10. Да тичаш боса или с маратонки?
Някъде по средата. Идеалната ситуация би била да тичаш боса по трева, но това често е невъзможно и се налага да пробягваш километри по твърди повърхности в градска среда. Затова маратонките с удебелени платформи от олекотени материали са перфектни за целта. Ако ти се отвори възможност, тичай по 20 минути седмично боса по тревата в парка например.
cosmopolitan.bg
Четете още:
Коментари