IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
17:19 | 6 септември 2015
Обновен: 14:39 | 4 май 2025

Не говорете пред детето за стрес!

То е стресирано много повече, отколкото предполагаме

По материала работи: Слав Велев
СПОРЕД НАЦИОНАЛНО ПРОУЧВАНЕ В САЩ родителите в действителност не забелязват признаците на стрес у децата си.

Направило ли ви е впечатление колко често във всекидневието си споменаваме думата стрес и как редица здравословни и други проблеми обясняваме вследствие на него? Възрастните сякаш сме „патентовали“ стреса и рядко си даваме сметка, че децата ни, които са малки, необременени и дори „вятърничави още“, изпитват такъв не по-малко от нас.


Като възрастни трябва да сме наясно, че детето се сблъсква от раждането си постоянно с нови предизвикателства, затруднения и пречки, то всекидневно се отваря към света, научава, трябва да придобива умения и се справя с неблагоприятните ефекти на околната среда, които в повечето случаи са непознати за него... Дали един възрастен би издържал, ако трябваше да се справя с този интензитет?
 

Национално проучване на водещ американски сайт разкрива пред аудиторията си, че родителите в действителност не забелязват признаците на стрес у децата си. Трябва ли да проведем същото проучване, за да проверим резултата у нас?


Анкетите в това проучване за месеците юни и юли са попълнени от общо 432 родители на деца от 5 до 13 години. В тях 57% от анкетираните родители оценяват степента на стреса си над 7 по скала до 10. Що се касае до степента на стрес при собствените им деца, 60% от тях смятат, че при тях той е под 4. В същото време при 72% от децата се разпознават признаци на стрес, които възрастните сме свикнали да определяме като „лошо поведение“. Още по-печалното е, че признаците на стрес са налични и продължават за период от 12 месеца.


Какви са тези признаци на стрес при децата, родителите несъзнателно подават сами при попълването на анкетните листи:
*43% от родителите отбелязват, че децата им влизат в спорове и се карат повече от преди;
 *37% съобщават, че детето плаче и крещи повече от преди;
 *34% споделят, че намират детето си по-често тревожно и обезпокоено.
Стресът  както при възрастните, така и при децата има своето физическо изражение. Ето за какви признаци докладват родителите:
* 44% от децата се оплакват от главоболие;
* 44% споделят за болки в корема;
* 38% от децата сънуват кошмари или имат проблеми със съня – заспиват трудно, будят се нощем, сънят им е непълноценен, събуждат се трудно;
 * 20% от родителите са били свидетели на необичайни промени в апетита и хранителните навици.


Децата не могат да си дадат сметка кое състояние е стрес, още повече да анализират собственото си поведение и усещания, за да изведат пред родителите или учителите си, че изпитват такъв. Думата стрес се появява в речника им с течение на времето, като едва при гимназистите може да се търси подобно споделяне. Факт е,  че стресът при тях се среща с честота, близка до тази при възрастните – 54% от гимназистите са чувствали излишна тревожност от време на време за година назад по данни на Американската психиатрична асоциация, което е близо 6% повече, сравнено с подобно проучване на Асоциацията на американските здравни колежи преди 5 години.


Днес децата са много по-стресирани, категорични са експерти от Американската педиатрична асоциация. Безспорен факт, който самите родители могат добре да аргументират.., съобщава Puls.bg.

Коментари

Новини Варна