IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
17:24 | 6 септември 2015
Обновен: 18:33 | 15 май 2025

Кратката следобедна дрямка ни прави по-будни и ефективни

Чувството на умора, която всекидневно се появява около обедните часове, може да бъде и признак за лошо здравословно състояние

По материала работи: Слав Велев
Кратката следобедна дрямка ни прави по-будни и ефективни

Необходимостта от следобедна дрямка далеч не е необичайно явление, но се оказва, че данните относно ползите и вредите от нея варират от удължаване до съкращаване на живота. Експерти предупреждават, че чувството на умора, която всекидневно се появява около обедните часове, може да бъде и признак за лошо здравословно състояние. 


От данните на проучване, проведено от изследователи от Университета в Кеймбридж, става ясно, че сред хората, които редовно подремват след обяд за повече от час, рискът от преждевременно достигане до летален изход се повишава с 32%. Ако времето е по-дълго, дрямките се свързват с риск от развитие на респираторни заболявания. 


Има данни и в другата крайност. Така например в резултатите на ново проучване, представени по време на конференция на европейското дружество по кардиология, се посочва, че дрямките всъщност могат да спасят живот. 


От данните става ясно, че нивото на кръвното налягане на хората, които спят и през деня, е с 5% по-ниско в сравнение с тези, които не подремват след обяд. По думите на водещия изследовател от предишни проучвания става ясно, че спадът в кръвното налягане намалява риска от развитие на сърдечносъдови заболявания, както и опасността от достигане до летален изход вследствие на подобно заболяване. 


Интересното е, че колкото по-дълго време участниците подремват, толкова повече се понижават и нивата на кръвното им налягане. 


Според експертите, за да се чувстваме будни и отпочинали, кратката дрямка е най-ефективна – 10-20 минути. Ако тя продължи по-дълго, вече се навлиза във фазата на дълбок сън, който няма възстановителен ефект, а остава усещането за умора. За да се постигне възстановяване от дълбокия сън, той трябва да бъде поне 90 минути – един завършен цикъл на съня. 


Специалистите поясняват, че всеки човек има нужда от различно време за сън, но в случая е важно да се зададе въпросът защо има нужда от дрямка. 


Така например изследователи от университета в Станфорт, Калифорния, в САЩ, обясняват, че, ако по време на 20-минутна дрямка се случва и сънуване, това е знак, че нощният сън е недостатъчен.


Черно море

Коментари

Новини Варна