IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
11:33 | 9 септември 2015
Обновен: 19:50 | 14 май 2025

Превърнете приказката в реалност

Исторически комплекс „Антично селище“ край с. Неофит Рилски

По материала работи: Деян Михайлов
Превърнете приказката в реалност

Преди няколко месеца обикаляхме в района на Хасково и попаднахме случайно в с. Александрово, където през 2000 година Георги Китов откри гробница от ІV в. пр. н.е., която според учените е принадлежала на тракийски цар или знатен аристократ. Така за първи път видях Александровската гробница. Човек трудно може да опише чувствата и мислите, които го връхлитат на подобно място. Стенописите, украсяващи гробницата, могат да бъдат определени само с една дума – уникални. Помещението представлява 10-метров коридор с едно преддверие и ритуално легло. А изображенията представят ловни сцени (лов на глигани и на елени) и пир. И двете сцени вероятно се отнасят към отвъдния свят, обикновено пресъздаван в гробниците, но тук случайният посетител е впечатлен от цялостния разказ за живота на траките, който древният художник е предал по стените на последното жилище на господаря си. Художникът също присъства в общата картина – в камерата над сцената с погребалното угощение с остър предмет е врязано изображение на млад мъж в профил наляво. Отгоре над портрета има надпис с гръцки букви, разчетен от учените като Кодзимасес хрестос. Според тях първата дума е лично име от тракийски произход, а втората - прозвище, което означава способен, умел, можещ и др. Така надписът може да се тълкува като Кодзимасес майстора. 


Ще приключа разказа за Александровската гробница тук, защото каквото и да добавя, истината е, че няма как да опиша преживяването – тя трябва да се види, за да се усети. И това, за да преживеете тази среща с културата на древните траки, вече не е необходимо да пътувате чак до Хасково. 

Само на около 40 км от Варна, в село Неофит Рилски, преди около година отвори врати Исторически комплекс „Антично селище“
Той представлява музей под открито небе. В комплекса освен възстановка на Александровската гробница има и музейна експозиция с реплики на прочути златни съкровища, открити по нашите земи, бойни бронзови оръжия, макет на кораба на тракийския цар Резос. Тук можете да видите, усетите и изпитате какъв е бил животът през неолита, халколита и през тракийския период по нашите земи. Ще се докоснете до реални възстановки на жилища, сечива, оръжия, накити и въобще до бита и културата през посочените епохи. 
В проучванията на древната история и културата на траките  проблемът за съществуването на поселищен живот в сегашните български земи през епохата на неолита и халколита, неговата приемственост  и оформянето на  цялостна поселищна система през бронзовата и желязната епоха заема много важно място, тъй като селищата са един от основните показатели, изграждащи характеристиката на дадена култура.


Новокаменната епоха (неолит) се свързва с група специфични поведенчески и културни промени сред човешките общества,
включващи отглеждането на културни растения и използването на питомни животни. Преходът от събирателство и лов и номадски/полуномадски начин на живот (характерни за старо- и среднокаменната епоха) към земеделие и уседнал начин на живот е наречен неолитна революция.
От 10 000 до 8000 г. пр.н.е. хората култивират и отглеждат прости земеделски култури (диви и питомни) и развъждат кози и овце. Към 7000 г. пр.н.е. започват да опитомяват и други животни - (крави, прасета), опитомяват кучето, както и започват да живеят в постоянни и наколни селища. Развива се и грънчарството. 


Земеделието и скотовъдството били основна стопанска дейност през неолита и халколита Земята била обработвана с помощта на дървени и каменни оръдия. Първите земеделци засявали различни сортове пшеница (най-рано бил отглеждан еднозърнестият лимец), ечемик, фий, бобови растения и други. Отглеждали са лозата, събирали горски плодове. Реколтата от житни растения прибирали с помощта на сърпове, характерни за старата неолитна култура. Този вид сърпове са изработени от рог на елен и снабдени с кремъчни зъбци, обикновено с четири на брой. Зъбците били заздравявани в жлеба на сърпа посредством иглолистна смола. В античното селище можете да опитате и от кулинарните изкушения на траките - месни и вегетариански блюда, приготвени по древни и традиционни рецепти с основно използване на лимец (познат като древното тракийско жито).


Всъщност в “Античното селище” в Неофит Рилски можете да направите едно пътуване през епохите на неолита, халколита и великите тракийски времена, събрано в един- единствен ден, без да се налага да обикаляте музеи и гробници, пръснати по всички краища на България. Възстановките в реални размери на къщи, съкровища и оръжия от различните епохи ще ви пренесат от другата страна на времето, макар и само за няколко часа. 


Уникалният комплекс привлича туристи от цял свят, дошли да се запознаят с историята на земите ни, да изпробват уменията си за стрелба с лък и да се превъплътят в образа на тракийски воини или древни жреци. Дори и тези, които не биха нарекли историята най-голямата си страст, тук ще видят, че тя може да бъде не само сухи факти и неразгадаеми останки, а истинска атракция и приключение.


„Антично селище“ има още едно предимство:
За разлика от други подобни места тук всичко е напълно възстановено и не са ви необходими специални познания или интерпретация на различните парчета от откритите предмети. Всичко е направено и подредено така, че на мига да се потопите в духа на епохата и забавлявайки се, да научите интересни неща за нашите предшественици. Най-впечатлени остават децата, защото могат да пострелят с лък, да облекат одежди от времето на халколита, неолита или тракийски доспехи с въоръжение и да превърнат древната приказка в реалност.
 

МАРИЦА ГЪРДЕВА

Коментари

Новини Варна