Противопоказен ли е спортът по време на бременност? Този въпрос вълнува една част от жените, които вече знаят, че носят живот.Дори жената да не е тренирала нищо преди зачеването, то през месеците на бременността са препоръчителни поне малко физически упражнения. Правилното им изпълнение ще подобри кръвообращението и дишането, ще намали отоците по краката, и на на последно място, ще повиши настроението на бременната.
1. Ходене пеша
Това е най-доброто физическо натоварване по време на бременността. Не представлява опасност за жената, усилва кръвообраението и дишането, повишава активността на храносмилателните процеси и така предотвратява констипация.
Препоръчителна е разходка с продължителност от 30 минути всеки ден като минимум на спокойно и добре проветриво място.
2. Гимнастика
Гимнастиката е също добър избор за физическа активност през бременността. Освен че подобрява функциите на сърдечната и дихателна система, укрепва мускулите и ставите –особено на таза, които имат значение за родилния процес. Практикуването й редовно позволява по-бързо въстановяване на тялото след бременността и поддържане на стегнат бюст и фина талия.
Упражненията са разделени в няколко категории – за дишане, за подсилване и тонизиране, за разтягане и разпускане. Има едно основно правило - всяка категория е подходяща за определен период на бременността. Правенето на гимнастика ежедневно за десет минути е много по-полезно за тялото отколкото правенето й за 1 час веднъж в седмицата.
3. Спорт
Дали продължаването на тренировките след настъпила бременност е подходящо? Всичко зависи от вида на спорта, здравословното състояние на бъдещата майка и интензивността на тренировъчната програма. Ако бременността протича нормално и жената е свикнала да спортува, няма причина тренировките да се преустановяват. Необходимо е да се избягват колективни спортове – баскетбол, волейбол, поради риск от травми. Бъдещата майка трябва да внимава да не се преуморява. Дори всичко с бременността да е наред, спортът през последните три месеца се спира.
4. Кои спортове са подходящи и кои не са?
• Планински туризъм – подходящ, но на не повече от 1000-1200 метра. Бременната жена е по-чувствителна към липсата на кислород, а с повишаването на надморската височина количеството на последния намалява. Катеренето по скали е абсолютно противопоказно – съществен е рискът от травми. Всяка бременна жена е по-трудно подвижна. Падането крие риск от счупвания на кости, които през този период зарастват по-бавно
• Колоездене и мотокрос – това са активни спортове, чието практикуване не е желателно. Опасността произхожда от друсанията на тялото (могат да предизвикат аборт или преждевременно раждане) и възможността от нараняване при падане. Все пак, ако жената е достатъчно внимателна, в началото на бременността е възможно да бъдат практикувани
• Танци – в първите месеци до средата на бременността са подходящи за физическо натоварване.
• Голф – добър избор за спорт, който съчетава едновременно играта с чистия въздух на открито.
• Плуване – заедно с ходенето пеша това е също много добър избор за спорт. Във водата жената се чувства по-лека, отпуска се и по-лесно изпълнява упражненията. Плуването е превъзходно за стягане на мускулите и подобряване на дишането.
• Кънки и сърфинг – в първите месеци са подходящи, стига жената да е добра в този спорт и да се пази от падане.
• Гребане – много добър спорт за поддръжка на коремната мускулатура, но с нарастването на корема практикуването му става невъзможно.
• Йога – прекрасен начин за подготовка за раждането.
Какъвто и спорт да изберете през този специален период , практикувайте го умерено! Движете се редовно, бъдете уверени и се радвайте на бременността си!
Коментари